Zawsze oryginalnie, czyli elementy folkowe

W ramach aranżacji dekoracyjnej naszego domu, czy mieszkania możemy zastosować stare, ale zawsze oryginalne rozwiązania. Tradycyjne wzory np. rodem z Podhala w tym roku stały się pożądane w modzie odzieżowej u najwyższej klasy producentów. Jeśli lubimy tradycje np. posiadamy jeszcze po babci serwis „włocławek” w naszej kuchni, albo jakieś staropolskie przedmioty jak drewniane łyżki, czy zestawy tego typu, możemy śmiało nawiązać wzorami z epoki, również na ścianach. Wszystko zależy od naszej inwencji,a także klimatu w jakim chcemy budować przestrzeń. Nie muszą to być jedynie wzory z naszego podwórka, ale również z różnych krajów, które nas inspirują, zachylają. Drobne elementy folklorystyczne najczęściej wykorzystywane są w dużych przestrzeniach, jak kuchnie, restauracje, kawiarnie, łazienki. Jeśli chodzi o małe powieszenia lepiej zastosować jedynie pojedyncze elementy wzorów.

Kuchnia, restauracja słowiańska

Jeśli chcemy ozdobić naszą kuchnię, czy restauracje typowo staropolską, albo ukraińską, możemy a nawet powinniśmy w wystrój włączyć elementy wzornictwa przemysłowego danej kultury. Takie rozwiązanie dekoracyjne wzbogaci folklorystycznie nasze gładkie ściany. Możemy zastosować zarówno fototapety, jak i wyeksponowany np. jeden obraz folk w zdobnych ramach z epoki, czy też drobniejsze elementy dekoracyjne jak; szlaki, paski z kolorowymi motywami. Do tego możemy również dobrać ciekawe obrysy, czy serwetki , najlepiej ręcznie haftowane, albo koronkowe. Jeśli np. dla restauracji niezbyt ekonomicznym rozwiązaniem byłaby inwestycja w tradycyjne, zawsze możemy poszukać współczesnych nawiązań w serwetach maszynowo robionych, czy nadrukach. W domu śmiało możemy poszukać rodzimych babcinych obrusów, czy też zamówić u niewiast trudniących się rękodziełem. Ciekawym rozwiązaniem jest też połączanie stylowej tapety z obrazem. Jest to dogodne dla restauracji, kawiarni np. w miejscach dla palących. W przeciwieństwie do ścian tradycyjnych, fototapeta nie wciąga tak dymu, czy też nie ciemnieje od nalotu tak jak farby, zwłaszcza jasne.

Dekoracja (sxc.hu)

Egzotycznie lub orientalnie

Osobna kategorią w zakresie wzornictwa przemysłowego są elementy z obcych kultur. Jak Chin, Indii, Bliski Wschód, Egiptu czy innych. Tutaj zastosowanie ich najczęściej wykorzystywane jest w przestrzeni gastronomicznej. Ale jak ktoś sobie marzy o pokoju czy sypialni, albo salonie w ulubionym stylu np., chińskim- czemu nie. Często tez bogate wzory mozaikowe np.,z kultury arabskiej (Egipt. Turcja) stosowane są w łazienkach, czy toaletach. Ale nie musimy jedynie w tej przestrzeni je stygmatyzować. Efektywne zostawanie wzorów orientalnych, czy nawet egzotycznych jak afrykańskie, możemy wspaniale wzbogacić naszą przestrzeń, dzięki takim zastosowaniom możemy w chwilach wypoczynku niejako wirtualnie przepościć się do innego świata, może z którego mamy już jakąś pamiątkę; filiżankę, wazon albo fajkę wodną. Jak przysłowie głosi „do odważnych świat należy”. Więc nie bójmy się zmian, zwłaszcza takich jakie są przyzwoicie cenowo dostępne. Warto jest ubogacać swoja przestrzeń, bo jak to głosi starożytna filozofia od kuchni „co jemy, tym żyjemy”, możemy sparafrazować : „ w czym poruszamy się tym jesteśmy”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*