Zawód adwokat

Zawód adwokata jest niezwykle pożądany przez młodych ludzi. Kojarzy się z prestiżem, szacunkiem społecznym i oczywiście wysokimi zarobkami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że praca adwokata wydaje się bardzo interesująca. Wszystkie te czynniki sprawiają, że 2/3 studentów prawa w Polsce deklaruje chęć ukończenia specjalizacji adwokackiej. Czy rynek potrzebuje tak wielu specjalistów w tak wąskiej dziedzinie?

Przesyt adwokatów
W Warszawie pracuje trzy tysiące adwokatów. Jest to może zrozumiałe ze względu, że jest to największe miasto i prawie każdy rynek jest tu największy i najbogatszy. Niemniej szokujący jest fakt, że z tych trzech tysięcy ponad tysiąc nie ma pracy. Adwokaci niemal biją się o klientów i nie dotyczy to tylko ich ale też innych specjalizacji prawniczych. Co prawda polski rynek wciąż komunikuje zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi prawne, gdyż społeczeństwo nie ma wystarczającej wiedzy z dziedziny prawa i zwykle zmuszone jest zwracać się o pomoc do specjalistów.

pieniądze(sxc.hu)

pieniądze(sxc.hu)

Zamknięty rynek
Problemem nie jest więc brak zleceń czy mała liczba klientów, a zbyt duża ilość prawników skupionych w jednym regionie. Dodatkowo rynek ten ma bardzo mocno nakreśloną barierę wstępu. Znane duże i doświadczone kancelarie, które funkcjonują w tym środowisku od wielu lat, często są to firmy wielopokoleniowe rodzinne i dominują one wśród innych małych kancelarii. Trudno jest więc młodym adeptom prawa znaleźć miejsce pracy, dlatego konkurują za pomocą niskich cen, co potęguje problem. Gdy interesuje nas kancelaria adwokacka Kielce znajdujemy ogromną ilość propozycji spośród których zmuszeni jesteśmy wybrać jedną, dlatego starajmy się nie sugerować zbytnio „popularnością” danego specjalisty, tym niemniej warto zasięgnąć opinii innych użytkowników.

Komentarze do Zawód adwokat

  1. Adam napisał(a):

    bardzo dobry zawód 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*