Wywoływanie zdjęć dawniej i dziś

W dzisiejszym świecie coraz powszechniejsze staje się robienie zdjęć. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że sprzęt fotograficzny jest powszechnie dostępny dla każdego. W odróżnieniu do tego, co było przed kilkoma laty, gdy dostęp do fotografii nie był tak powszechny jak dzisiaj. Wtedy zrobienie zdjęcia wiązało się z poświęceniem masy czasu – najpierw na odpowiednie skadrowanie ujęcia, a później na jego wywołaniu. Nastręczało to poważnych problemów i dlatego konieczne było odpowiednie podejście do tematu. Dzisiaj nie zastanawiamy się czy warto jest wykonać takie konkretne zdjęcie. Robimy ich setki każdego roku i ich wykonanie nie powoduje żadnych problemów. W razie konieczności możemy je usunąć. Inaczej było dawniej, gdy każde ze zdjęć zajmowało miejsce na kliszy i nie było sposobu na to, aby je usunąć. Ma to ogromne znaczenie i dlatego konieczne było dokładne przemyślenie tej kwestii.

Fotografia

Tym bardziej, że same klisze oraz sprzęt fotograficzny nie należał do najtańszych. Pozwolić sobie mogli na to wyłącznie najbardziej zamożne osoby lub pasjonaci. Dzisiaj każdy ma dostęp do aparatów fotograficznych. Montowane są jako wyposażenie telefonów komórkowych i przy tym oferują niezwykle wysoką jakość zdjęć. Ma to duże znaczenie na rozwój fotografii na świecie. Dzięki temu, że robienie zdjęć jest tak proste i nie nastręcza to poważnych problemów, możliwe jest uchwycenie takich rzeczy na fotografiach, jak nigdy wcześniej. Fotograf w dalszym ciągu ma rację bytu. Pomimo tego, że każdy może robić zdjęcia to wykonane dobrego, profesjonalne w dalszym ciągu nie jest łatwe i wymaga sporych umiejętności z tego zakresu. Na dodatek taki fachowy sprzęt to ogromny wydatek, na który nie mogą pozwolić sobie przeciętni ludzie.

Dobry sprzęt fotograficzny to nie wszystko /sxc.hu

Dobry sprzęt fotograficzny to nie wszystko /sxc.hu

Wywołanie zdjęć

Sam proces pozyskiwania gotowego zdjęcia na papierze jest dzisiaj o wiele prostszy. Całość zajmuje góra kilkadziesiąt sekund i sprowadza się do podłączenia urządzenia do drukarki i naciśnięcia kilku przycisków. Dawniej cały proces mógł trwać kilka godzin i nastręczał więcej problemów. Przede wszystkim dlatego, że zdjęcia były wywoływane przy pomocy środków chemicznych i przy użyciu materiałów światłoczułych. Dlatego cały proces musiał odbywać się w niemal całkowitej ciemności. Dopuszczalne było użycie jedynie lampy ciemnicowej, która dawała blady, czerwony blask. Następnie konieczne było przenoszenie obrazu z kliszy na specjalny papier fotograficzny, za pomocą powiększalnika.

Komentarze do Wywoływanie zdjęć dawniej i dziś

  1. Zbigniew pisze:

    sam mam w domu taki sprzęt jeszcze z młodości. niestety chęci już brak na takie zabawy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*