Uzależnienia i nałogi na przestrzeni lat

Nałogi towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat – pierwsze używki pojawiały się już w czasach prehistorycznych i występują one do dnia dzisiejszego. Początkowo ludzie byli nieświadomi działania niektórych ziół. Stosowane były one np. do celów leczniczych, ale z czasem taka osoba mogła się uzależnić od jej używania. W późniejszym czasie zaczęto samodzielnie tworzyć i produkować środki odurzające i uzależniające. Jednym z pierwszych był alkohol, który przez lata zdążył się zmienić i ewoluować. Mamy więc do czynienia z wieloma różnymi trunkami, które stosowane są również przez nas. Nie oznacza to jednak, że każdy człowiek stosujący używki od razu jest nałogowcem. Alkohol pije prawie każdy, a osoby uzależnione są jedynie nielicznym wyjątkiem. Wszystko zależy tak naprawdę od umiaru.

Narkotyki mogą doprowadzić do szybkiej śmierci (pixabay.com)

Narkotyki mogą doprowadzić do szybkiej śmierci (pixabay.com)

Narkotyki – uzależniają czy nie?

Nieco inaczej jest w przypadku narkotyków – do tej grupy zaliczane są przede wszystkim substancje o bardzo silnych właściwościach uzależniających. Już kilka dawek jest w stanie wywołać w organizmie zmiany, które będą zmuszały nas do tego, aby stosować je przez cały czas. Ludzie starają się wypierać swojego uzależnienia, bagatelizując sprawę. Przez dłuższy czas możliwe jest bardzo mocne uzależnienie, od którego już nie tak łatwo odejść. Wiele przypadków jest tak silnych, że konieczna będzie pomoc lekarska – w innym przypadku w czasie terapii odwykowej może dojść nawet do śmierci takiej osoby. Mimo wielkiej szkodliwości ludzie świadomie decydują się za stosowanie narkotyków. W wielu miejscach na świecie są one dostępne legalnie w zwykłych sklepach, w innym zupełnie nie do nabycia.

Komentarze do Uzależnienia i nałogi na przestrzeni lat

  1. Kami pisze:

    Takie substancje towarzyszą ludziom już od dłuższego czasu i raczej nic w tym temacie się nie zmieni. Nie wiem czy warto sobie tak niszczyć zdrowie, dla chwili przyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*