Urządzenia elektryczne współczesnego człowieka

W swoim życiu bardzo często wykorzystujemy urządzenia elektryczne. Jest ich tak wiele w naszym życiu, że przeważnie nie jesteśmy tego nawet świadomi. Skupmy się na samym AGD, którego w każdym przeciętnym domu jest mnóstwo. Mamy tutaj czajnik elektryczny, lodówkę, piekarnik, toster, mikser, blender, robot kuchenny, spieniacz do mleka, elektryczny młynek, krajalnicę, zmywarkę, ekspres do kawy. Niektórzy maja pewnie jeszcze inne urządzenia, które pomagają w codziennym gotowaniu. Nie zdajemy sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość zbudowana jest bardzo podobnie. Głównym elementem zawsze jest silnik elektryczny, który służy do napędzania tych urządzeń. Przyjrzyjmy się nieco bliżej jego budowie, bo warto jest przynajmniej schematycznie wiedzieć z czym tak naprawdę mamy do czynienia na co dzień. Być może ta wiedza będzie mogła się nam kiedyś przydać.

Majsterkowanie

Tym bardziej dla majsterkowicza, który używa jeszcze więcej narzędzi elektrycznych jak na przykład wiertarki, wkrętarki, pilarki i inne. Są to rzeczy, które też mają wbudowany silnik elektryczny. Jego obsługa jest widać dość prosta, ale powinniśmy wiedzieć, że nawet mimo tego może mieć dużą moc i być niebezpieczny przy niewłaściwym użytkowaniu. Jednym z ważniejszych elementów silnika elektrycznego jest komutator, który połączony jest z pierścieniem ślizgowym połączeniem ruchomym – realizowanym przez szczotki węglowe. Wykonane są one najczęściej z grafitu, który jet odporny na ścieranie. Alternatywą jest wykonanie tego elementu ze stopu różnych metali. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej rezystencji i dlatego konieczne jest dodanie też miedzi, która jest opornikiem pod względem właściwości elektrycznych.

Wkrętarka, którą każdy ma w domu (sxc.hu)

Wkrętarka, którą każdy ma w domu (sxc.hu)

Samochody

Silniki elektryczne znajdują też coraz częściej zastosowanie w przypadku budowy samochodów. Wykonuje się takie maszyny coraz częściej i o dziwo – zdobywają wielu zwolenników. To co odróżnia je od spalinowych to przede wszystkim wyeliminowanie problemu spalin, ponieważ nie pojawiają się one w przypadku użytkowania takiego pojazdu. Jednym z większych problemów jest ładowanie samochodu. Z reguły na stancach benzynowych nie są montowane złącza do szybkiego zasilenia samochodów osobowych, a to już całkiem spory błąd., który powoduje, że niewiele osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*