Uchroń się przed wybuchem gazu

Stare, zniszczone lub nieszczelne instalacje gazowe, różnego rodzaju zaniedbania, zbyt rzadkie przeglądy techniczne i zwyczajne losowe przypadki sprawiają ogromne zagrożenie wybuchu gazu. Z powodu ulatniania czadu, wycieku lub wybuchu gazu co roku w Polsce ginie ponad 100 osób, w tysiące cierpią z powodu zatrucia. A przecież są skuteczne sposoby, by temu zapobiec.

Przegląd i kontrola instalacji
Pierwsza i najważniejsza kwestia to stała kontrola i czujność. Przynajmniej raz w roku, a jeśli mieszkamy w starym budynku- nawet częściej należy przeprowadzić dokładny przegląd techniczny. Wówczas sprawdzimy szczelność instalacji gazowej, a także drożność instalacji kominowej. Istotne są także zwyczajne, prozaiczne sytuacje w życiu codziennym, czyli kontrolowanie wyłączania kuchenki gazowej i innych urządzeń.

zmęczenie(sxc.hu)

zmęczenie(sxc.hu)

Detektor gazu
Warto również przemyśleć zamontowania w domu odpowiednich zabezpieczeń czyli czujników, takich jak detektor metanu. Służą one ciągłej kontroli stężenia w powietrzu w naszym mieszkaniu niebezpiecznych substancji, takich jak gaz ziemny, płynny, a przede wszystkim tlenku węgla (czadu). Dodatkowo działają one współpracując z zaworem instalacji gazowej, a dzięki temu dopływ gazy wyłączany jest zupełnie automatycznie, co daje pewność i bezpieczeństwo. W przypadku kupna takiego sprzętu należy pamiętać o odpowiednim zamontowaniu go. Właściwa lokalizacja czujnika ma kluczowe znaczenie i największy wpływ na odpowiednio szybkie reagowanie w przypadku zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*