Transport morski – na czym on polega?

Transport morski to obecnie coś, co wykorzystuje się na teoretycznie mniejszą skalę niż ma to miejsce chociażby w przypadku transportu drogowego. Niejednokrotnie jednak transport morski świetnie sprawdza się w przypadku transportów międzykontynentalnych. To właśnie wtedy przydaje się bowiem ogromna ładowność, jaką charakteryzują się wszelkiego rodzaju kontenerowce. To dzięki nim możliwe jest więc przetransportowanie za jednym zamachem ogromnych ilości wszelkich towarów i ładunków.

Wady transportu morskiego

Ten rodzaj transportu nie jest jednak pozbawiony wad. Chyba największą z nich wszystkich jest prawdopodobnie czas potrzebny na dotarcie w wyznaczone miejsce. Niejednokrotnie bowiem kontenerowce nie rozwijają dużych prędkości, co z pewnością może znacząco wydłużać czas podróży. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, jak wiele ładunków można zabrać na pokład kontenerowca to sytuacja wygląda już nieco lepiej. Kolejną wadą jest też w pewnym stopniu podatność na warunki atmosferyczne. Sztorm panujący na morzu czy też oceanie może w skuteczny sposób utrudnić poruszanie się.

Kontenerowce mają ogromną ładowność (sxc.hu)

Kontenerowce mają ogromną ładowność (sxc.hu)

Pomimo tych wad, transport morski wciąż jest bardzo często wykorzystywany, a powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi ładowność, która znacząco przewyższa ładowność możliwą do uzyskania w przypadku transportu drogowego czy też lotniczego. W wielu przypadkach nawet pociągi nie są w stanie przewozić tyle, co kontenerowce.

Komentarze do Transport morski – na czym on polega?

  1. Gwonny napisał(a):

    Fajnie byłoby posterować takim wielkim statkiem 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*