Tradycyjne potrawy polskie

Polska kuchnia jest niezwykle rozmaita i zawiera w sobie mnóstwo różnych smaków i aromatów. Niestety nie każdy jest w stanie tego doświadczyć, ponieważ systematycznie zatracamy swoją kulturę pod tym względem. Ludzie wolą przerzucać się na kuchnie z całego świata i niestety nie zwracają już uwagi na typowo polskie smaki. Jest to jednak dość poważny problem, ponieważ mamy naprawdę wiele rzeczy, którymi możemy się poszczycić na świecie. Wiele osób uważa, że typowo polskimi potrawami są jedynie pierogi czy bigos. Tak naprawdę mamy znacznie więcej specjałów,które niestety nie są już przygotowywane w prawie żadnej rodzinie. Niewiele osób wie nawet, że takie potraw y się dawniej dało i były one uważane za najpyszniejsze – nawet przez inne osoby, które do nas przyjeżdżały. Wszystko zaczęło się zmieniać przed wojną. Wtedy naprawdę straciliśmy tożsamość narodową a ciężkie czasy sprawiały, ze nikt nie mógł jeść tak jakby chciał. Był to dla nas dość poważy problem i dlatego musieliśmy jeść rzeczy znacznie prostsze, często z odpadków z dnia poprzedniego. Dominowało wtedy przekonanie, że nic się nie może zmarnować. W czasie wojny były jeszcze cięższe czasy i niewiele osób miało dostęp do typowych polskich produktów. W tym czasie zaczęły do ans napływać potrawy znacznie prostsze, które miały jedynie uzupełnić utracone siły. Niestety nie miały one niczego wspólnego z tradycyjną polską kuchnią.

Tradycja

Po wojnie czasy były trudne dlatego wiele osób nie myślało nawet o tym, aby gotować coś bardziej wyszukanego. Na dodatek wiele osób po prostu zostało zamordowanych i wraz z nim i wiedza o niektórych potrawach po prostu przepadła. Co prawda zachowały się książki kulinarne, ale nie każdy chciał do nich wracać. Bardzo ważną rzeczą było jednak to, ze zatraciliśmy kulturę, która związana jest między innymi z piciem nalewek do potraw. Były to specjalne alkohole, które spożywane było podczas wykwintnych kolacji lub też obiadów. Dzisiaj kojarzą się one mniej dostojnie, ale prawda jest taka, że był to naprawdę wysokiej jakości napój. Obecnie również jesteśmy w stanie się w nie zaopatrzyć, ale jest to zaliczane do produktów premium. Można je kupić na przykład na stronie. Jeżeli chcemy poczuć się jak nasi przodkowie to zaopatrzenie się w nalewki jest jak najbardziej wskazane. Ta firma opracowała formułę, która bazuje na staropolskich tradycjach. Dzięki temu jesteśmy w stanie odzyskać część swojej polskiej tożsamości kulinarnej.

Produkty spożywcze (sxc.hu)

Produkty spożywcze (sxc.hu)

Dziczyzna i nalewki

W dawnych czasach ludzie jedli przede wszystkim dziczyznę. Było to jedzenie niezwykle wytrawne, ponieważ zawierało ono takie składniki, które dzisiaj uważane są za szczególnie drogie i pożądane są przez najlepsze restauracje w naszym kraju. Obecnie jednak bardzo rzadko sięgamy po takie produkty i stosujmy raczej produkty, które pochodzą z hodowli. Tak naprawdę są one znacznie niższej jakości. Do tego jeżeli spożywane były one z nalewkami to stanowiły one idealne uzupełnienie takiej potrawy. Są to smaki, które jednak da się odzyskać. W ostatnich latach dokonała się reforma kulinarna i wiele osób coraz częściej sięga po takie stare, przedwojenne przepisy. To daje nam nadzieje na to, że w przyszłości uda się nam odzyskać znacznie większą liczbę przepisów, które będą przyrządzane dokładnie w taki sposób jak robili to nasi przodkowie. Powinniśmy spróbować też przygotować coś takiego we własnym zakresie. Oczywiście wykorzystując do tego również nalewki, które są w stanie wpłynąć na smak całej potrawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*