To było takie dobre małżeństwo…W ogóle się nie kłócili

Czy istnieje recepta na udany związek? Oczywiście, że nie! Gdyby tak było, to z pewnością nie notowalibyśmy co roku stale zwiększającej się liczby rozwodów i rozpadających się związków. Nie ma par idealnie dobranych i dopasowanych do siebie. To okrutny mit, który jest powodem frustracji par, którym z jakichś powodów wciąż się nie układa.

Przeciwieństwa się przyciągają.

1

To maksyma stara jak świat i z pewnością jest w niej sporo racji. Oczywiście nie znaczy to, że pary które mają wspólną pasję i upodobania są skazane na niepowodzenie. Bynajmniej. Ale badania pokazują, że ludzie dobierają się według dwóch skrajnych relacji. Pierwsza z nich to wyżej wspomniane jednostki kompatybilne o wspólnych pasjach, jednej grupie znajomych, tych samych upodobaniach i preferencjach. Są to związki stabilne i harmonijne. Osoby poszukujące podobnych do siebie partnerów to miłośnicy stabilizacji i wbrew pozorom osoby dość zamknięte na nowe doznania. Zdecydowanie inaczej jest w przypadku, gdy łączą się osoby skrajnie różne. To nic innego, jak odwaga, ciekawość nowego i otwarcie na świat sprawiają, że wiążemy się z osobami zupełnie różnymi od nas. Taki związek jest o wiele bardziej wymagający, ponieważ musimy nauczyć się kompromisu, akceptacji drugiego człowieka i jego sposobu na życie. Jednak w tym przeciwieństwie musi być jeden mianownik wspólny: stosunek do życia. Można mieć różne pasje i zainteresowania oraz temperamenty i tworzyć udany związek, jeżeli tylko ogólne założenia i oczekiwania co do związku mamy podobne.

Czy brak kłótni oznacza zgodę?

3

Absolutnie. Kłótnie są czymś normalnym, o ile sposób ich prowadzenie nie wymyka się spod kontroli. Pary, które się nie kłócą zazwyczaj duszą w sobie swoje uczucia, albo z jakichś powodów boją się o nich mówić. Skutkuje to narastającą frustracją i poczuciem osamotnienia. Warto czasem się pokłócić, bo w ten osobliwy sposób także mówimy o swoich odczuciach i informujemy partnera o tym, że coś nam się nie podoba. A w dojrzałym związku paradoksalnie nie wszystko nam się podoba. Mija czas fascynacji, zaczyna się prawdziwe życie. A ono przynosi różne niespodzianki. Psycholodzy są zdania, że paradoksalnie kłótnie świadczą o uczuciach, z brak kłótni – o ich wypaleniu.

Oczywiście, istnieją także pary, które żyją sobie szczęśliwie nie kłócąc ani nie sprzeczając się wcale. Są to jednak nieliczne wyjątki, które z jakichś powodów nie notują różnic zdania i poglądów. Zdecydowana większość z nas kłóci się ze swoimi mężami, żonami czy partnerami. I to jest normalne, o ile nie zdarza się zbyt często i nie wymyka kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*