Sposoby podawania środków leczniczych

Żyjemy w czasach, gdy medycyna jest w bardzo zaawansowanym stadium. Jest coraz mniej chorób, które powodują śmierć i nie dają się skutecznie leczyć. Nie oznacza to jednak, że radzimy sobie ze wszystkimi schorzeniami. W dalszym ciągu są takie dolegliwości wobec których pozostajemy bezradni lub jesteśmy w stanie pomóc tylko w niewielkim zakresie. W przyszłości z pewnością medycyna rozwinie się do tego stopnia, że będziemy w stanie zaradzić coś na te choroby, które pozostają jak na razie nieuchwytne. Podstawowym sposobem leczenia jest obecnie stosowanie lekarstw. To one są w stanie regulować większość życiowych funkcji i odpowiadać za zwalczanie chorób i dolegliwości. Sposobów na ich podanie jest bardzo wiele – nie tylko w postaci tabletek powlekanych jak większość osób sądzi. Jest to oczywiście najczęściej spotykana forma, która jednak nie zawsze okazuje się skuteczna. Lekarstwa w ten sposób trafiają najpierw do żołądka, skąd są wchłaniane do organizmu. To może powodować duże obciążenie dla tego organu.

Środki farmakologiczne

Dodatkowo nie wszystkie substancje będą w ten sposób dobrze przyswajalne. Dlatego też jeżeli zależy nam przede wszystkim na szybkim i skutecznym działaniu to lekarstwo podaje się dożylnie. Dzięki temu od razu mogą zostać rozprzestrzenione składniki aktywne, które będą działały na organizm człowieka. Nie musimy czekać aż zostaną one wchłonięte z narządów. Innym sposobem jest też zastosowanie kroplówki. Dzięki temu jesteśmy w stanie podawać lek przez dłuższy czas, dzięki czemu człowiek jest w stanie przez dłuższy czas odczuć korzyści płynące z podawania danego specyfiku. Często są to lekarstwa przeciwbólowe lub też sól fizjologiczna. W przypadku chorób laryngologicznych często stosuje się inhalacje. Na przykład za pomocą czystego tlenu. Jest to pomocne w wielu chorobach – stosuje się w tym przypadku koncentrator tlenu, który można wykorzystać w celach leczniczych. Jest to jeden ze sposobów, który pozwala ludziom na w miarę normalne funkcjonowanie. Takie urządzenie można mieć u siebie w domu i korzystać, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Lekarstwo w formie kapsułek (sxc.hu)

Lekarstwo w formie kapsułek (sxc.hu)

Inne metody leczenia

Nie zawsze jednak lekarstwa okazują się skuteczne. W takim przypadku konieczne będzie wykorzystanie innych sposobów na leczenie. Jedną z takich popularniejszych metod jest zabieg chirurgiczny. Jeżeli nie uda się usunąć zmiany za pomocą środków farmakologicznych to zwykle podejmuje się decyzję, aby usunąć ją fizycznie. Nie zawsze wiąże się to z koniecznością rozcinania ciała pacjenta. Obecnie wykonuje się bardzo wiele takich zabiegów za pomocą laparoskopową. Oprócz tego możliwe jest też leczenie za pomocą naświetlań – jest to metoda, która często stosowana jest w przypadku guzów mózgu. Jest to metoda podobna do chemioterapii, ale z tą różnicą, że nie wykorzystuje się do tego celu środków chemicznych, ale naświetlanie. Jest to jednak broń obosieczna, ponieważ wpływa też na pogorszenie prawidłowych funkcji. Dzięki temu możliwe jest jednak zapobiegnięcie rozwojowi choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*