Sposoby na tanie ogrzewanie

Komfort zamieszkania jest zależy od wielu czynników. Jeżeli chcemy, aby żyło się nam dobrze w nowo wybudowanym domu to musimy dokładnie wszystko przeanalizować, aby w późniejszym czasie móc czerpać korzyści z podjętych przed siebie działań. Jedną z rzeczy, która bezpośrednio wpływa na wygodę zamieszkania jest odpowiednia temperatura. W trakcie chłodniejszych dni będziemy musieli poświęcić sporo pieniędzy, aby ogrzać dużą powierzchnię. Jeżeli nie chcemy żyć w chłodzie to musimy zapewnić sobie odpowiednie możliwości, które następnie można będzie wykorzystywać przez cały czas. Będziemy musieli zrezygnować z tradycyjnych rozwiązań, które nie zawsze są na tyle wydajne, aby mogły zapewnić komfort, a jeżeli już są to ich użytkowanie wiąże się ze sporymi wydatkami. Jednym z najwygodniejszych sposobów na ogrzewanie jest to wykorzystujące energię elektryczną. Problemem jest jednak to, że zaliczane jest również do jednych z najbardziej kosztownych. Dlatego wiele osób nigdy nie zdecyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Będziemy musieli znaleźć inne rozwiązanie, które pozwoli nam na ogrzanie domu w komfortowy, tani i przystępny dla każdego sposób. Jest pewne rozwiązanie, które pozwala na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem elektrycznym.

Ogrzewanie

Piece akumulacyjne są zasilane energię elektryczną, a pozawalają ona na gromadzenie ciepła i późniejsze jego oddawanie w czasie. Jeżeli mamy taryfę u operatora, która zakłada, że prąd w godzinach nocnych jest tańszy to możemy w ten sposób obniżyć o kilkadziesiąt procent koszty związane właśnie z ogrzewaniem swojego domu. Takie rozwiązania świetne sprawdzają się też w miejscach, gdzie nie jesteśmy w stanie zapewnić tradycyjnego ogrzewania. Wiele osób montuje takie piece na przykład w garażach czy też w piwnicy. Jest to wygodny sposób na zapewnienie sobie ciepła i to przy całkiem przystępnych cenach. Mamy możliwość skorzystania też z innych sposobów ogrzewania, które również są dość tanie i przy okazji ekologiczne. Jeżeli do tego celu wykorzystamy źródła odnawialne to koszty mogą być nawet pomijalne. Wadą takiego rozwiązania jest dość drogi sprzęt, w który wcześniej będziemy musieli zainwestować. Będziemy mogli odczuć różnicę dopiero po dłuższym czasie stosowania, na przykład po kilku kolejnych sezonach grzewczych. Warto jest sprawdzić te metody i zastanowić się czy będą one korzystne do zastosowania w naszym przypadku.

Kolektor słoneczny (sxc.hu)

Kolektor słoneczny (sxc.hu)

Piece akumulacyjne czy kolektory?

Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań są kolektory słoneczne. Pozwalają one przekształcić promieniowanie słoneczne na energię cieplną, która w późniejszym czasie jest właśnie oddawana do domu. Niestety nie sprawdzi się u każdego – ważnym elementem jest nasłonecznienie, które np. w Polsce jest dość małe w okresie zimowym. Uzyskamy sprawność jedynie kilkudziesięciu procent, co nie pokryje naszego zapotrzebowania. W ten sposób możemy jednak chociaż częściowo zmniejszyć swoje wydatki, które ponosimy na ogrzewanie domu, jak również wody użytkowej. Jest też inne rozwiązanie, które bazuje na tych samych założeniach. Pompy ciepła są często stosowane w domach prywatnych, bo są niezależne od warunków atmosferycznych i poziomu nasłonecznienia. Wykorzystują energię elektryczną, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Jest to rozwiązanie, które może przynieść wielkie korzyści, ale w dłuższym czasie. Na początku będziemy musieli wydać kilka tysięcy złotych na wykonanie odwiertów oraz zamontowanie samej pompy. Jest to raczej inwestycja, która dopiero po pewnym czasie zacznie być opłacalna.

Komentarze do Sposoby na tanie ogrzewanie

  1. Wika napisał(a):

    Ja osobiście nie cierpię jak mam w domu zimno… najgorzej zaczyna robić się mniej więcej w środku jesieni, wiec ogrzewanie działa wtedy prawie bez przerwy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*