Różnice w systemach prawnych na świecie

W Polsce prawo w znaczący sposób różni się od tego, które znamy z amerykańskich filmów oraz seriali. Mając porównanie zauważamy, że wiele rzeczy jest zupełnie innych i nijak nie pasują do tego, co możemy znać z autopsji. Różnice te wynikają ze stosowania różnych systemów prawnych. W Polsce mamy do czynienia z prawem stanowionym, który bardzo precyzyjne określa czyny zabronione oraz przedstawia ewentualną karę, która grozi osobie, która dopuściła się zbrodni. W przypadku prawa, które znane jest z USA ludzie nie mają takiego komfortu. Jest to prawo precedensowe, które kieruje się raczej własnymi przekonaniami sędziów. Dlatego też możemy liczyć się z tym, że osoby postanowione w stan oskarżenia mogą zostać skazane zarówno na rok pozbawienia wolności, jak również na karę śmierci czy tez dożywotnią odsiadkę. Z pewnością common law nie jest systemem prawa, który stoi po stronie obywatela. Często zdarza się, że osoby niewinne zostają wtrącone do więzienia, bez żadnych konkretnych powodów.

Różnice w prawie

W tamtym prawie decyzję o winie lub nie podejmuje ława przysięgłych. Jeżeli oni zdecydują, że dana osoba jest winna to wtedy sędzia nie będzie mógł już wpłynąć na zakończenie takiego posiedzenia. Jego zadaniem będzie jednak nałożenie kary jeżeli taka zostanie uznana za stosowną. Może być to pozbawienie wolności, kara grzywny lub też inne. W Polsce decyzję o winie podejmuje sędzia oraz ławnik. Jeżeli uznają oni, że dana osoba jest winna to dyskutuje się nad wymiarem kary. Ten może być zmieniony wyłącznie w niewielkim zakresie – przedziały kary są ustalone w Kodeksie i nie można go naginać. Oczywiście możliwe jest też zmniejszanie wyroku jeżeli zaistnieją pewne okoliczności łagodzące np. przyznanie się do winy czy też działanie w afekcie. Planowane zbrodnie lub też wyjątkowo brutalne powodują, że kara będzie bardziej stanowcza. Dlatego warto uważać, aby czasem nie narazić się na konflikt z prawem.

Księgi prawnicze (sxc.hu)

Księgi prawnicze (sxc.hu)

Podobieństwa systemów prawnych

To co jest podobne w obu systemach prawnych to rola adwokata. Zarówno tu i tu mamy do czynienia z obroną sądową. Konieczne będzie przekonanie sędziego do tego, że jesteśmy niewinni i nie popełniliśmy danego czynu. O ile na własną rękę jest to trudne to wraz z pomocą innych ludzi jesteśmy w stanie zapanować nad wieloma problemem. Dlatego też jeżeli kiedyś znajdziemy się w kłopotach to warto jest zgłosić się do kogoś, aby nam pomógł. Dobrą opinią cieszy się kancelaria prawna, która na swoim koncie ma wiele rozstrzygniętych spraw na korzyść klientów. Właśnie tym warto jest się sugerować w czasie szukanie optymalnego dla siebie rozwiązania. Jak widać prawo jest bezlitosne i jego łamanie zawsze kończy się w taki sam sposób. W Polsce mamy o tyle komfortową sytuację, że dokładnie wiemy ile nam grodzi za popełnienie danego przestępstwa i ogólnie mamy poczucie tego, że sędzia również ma pewne ograniczenia. W Stanach wiele wyroków jest nieodwołalnych – nie ma możliwości wcześniejszego zwolnienia z więzienia. Dodatkowo występuje tam kara śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*