Rozbudowa domu – czy to się opłaca?

Budownictwo co jakiś czas ulega innowacjom i nasze domy przez to wyglądają jak stare i niedopracowane. Technika ciągle jest ulepszana i pozwala na dużo lepsze możliwości niż kiedyś. Dlatego mieszkając w starym domu czasem podejmujemy decyzję jego rozbudowy. Najczęściej nie są to jakieś szczególne przedsięwzięcia i dotyczą małych powierzchni. Decyzje padają na stworzeniu garażu i połączeniu go z domem. Nowoczesne budownictwo uwzględnia to w standardzie, ponieważ jest to bardzo wygodne rozwiązanie. W niektórych przypadkach można także to wykonać rozbudowując stary dom.

Ambitna przebudowa

Często jesteśmy w stanie uzyskać dużo większą przestrzeń gdy zaplanujemy sobie rozbudowę. Najczęściej nie poszerzamy jednak domu tylko budujemy w górę przy okazji zmieniając dach. Stare budownictwo nie uwzględniało powierzchni poddasza jako przestrzeni mieszkalnej więc było to zazwyczaj puste miejsce i niewymiarowe. Obecnie pojawia się możliwość podniesienia domu nawet o kilka metrów, co pozwala na zagospodarowanie przestrzeni poddasza na mieszkalną. Taka przebudowa to doskonały moment na poprawę domu zwłaszcza pod względem elewacji. Wiadome, że elewacja po dłuższym czasie ulega małym uszkodzeniom i zabrudzeniom. Jest to spowodowane głównie przez warunki atmosferyczne, które od jakiegoś czasu są nawet bardziej gwałtowne. Do naprawy elewacji będzie potrzebny kamień elewacyjny i firma, która się tym specjalizuje. Sami nie jesteśmy w stanie pracować na wysokościach bez odpowiedniego sprzętu i może to być ryzykowne.

pracownik (pixabay.com)

Budowa nowego domu

Koszty rozbudowy domu mogą być naprawdę wysokie i warto zastanowić się czy to w ogóle się opłaca. Drugą opcją, która raczej będzie brana pod uwagę jest postawienie nowego domu. Bardzo wiele osób posiada działki po rodzicach lub dziadkach, więc potrzebne będą tylko odpowiednie środki na sam budynek. Obecnie postawienie domu w stanie surowym nie jest takie drogie, nawet wykorzystując nowoczesne budownictwo i dobrych fachowców. Trzeba uwzględnić także plan budynku, ale takie można dostać nawet w internecie za niewielką cenę. Sama budowa domu do stanu surowego kosztuje obecnie około 200 tysięcy złotych. To nie są szczególnie wysokie koszty, ale od tego momentu do wprowadzenia jest jeszcze sporo pracy. Dużo zależy od finansów, ale budowa domu może okazać się bardziej opłacalna niż inwestowanie w stare budownictwo, które i tak ciężko jest poprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*