Przepuklina – na czym polega i komu zagraża?

przepuklina

Przepuklina brzuszna polega na tym, że niektóre narządy jamy brzusznej przesuwają się poza jej obręb. Z biegiem czasu pojawia się ryzyko uwięźnięcia jelit, co prowadzi do skutków groźnych dla zdrowia.

Jak to się zaczyna?

W zdrowym organizmie narządy w jamie brzusznej ułożone są w określonym porządku. Są one przytrzymywane przez mięśnie brzucha, mocne błony zbudowane z tkanki łącznej oraz więzadła. Jednak w wyniku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej może dojść do osłabienia, rozwarstwienia i pęknięcia którejś z warstw. W powstałą w ten sposób szczelinę mogą się przedostać wnętrzności jamy brzusznej.

Aby do tego doszło, włókna muszą być już wcześniej osłabione. Najczęściej jest to wynikiem złego odżywiania i palenia papierosów. Wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych również należą do przyczyn powstawania przepukliny brzusznej. Może ona powstać również w bliźnie na brzuchu powstałej po operacji. Natomiast sam nacisk i wzrost ciśnienia powstaje w wyniku zatwardzenia czy podnoszenia ciężarów.

Przepukliną szczególnie zagrożone są osoby otyłe, kobiety w ciąży oraz mężczyźni cierpiący na problemy z oddawaniem moczu ze względu na przerost prostaty. Wzrost ryzyka zachorowania na przepuklinę wzrasta wraz z wiekiem, powinny również na nią uważać osoby wykonujące ciężkie prace fizyczne. Zatem nie na wszystkie czynniki mamy wpływ, warto więc po zachorowaniu na przepuklinę jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i podjąć stosowne leczenie, jakim może się okazać operacja przepukliny brzusznej.

Wpis we współpracy z http://drgregorczyk.pl/oferta/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*