Przemysłowe metody na łączenie elementów

W przemyśle wykorzystuje się bardzo wiele różnych połączeń mechanicznych. Do jednych z najczęściej stosowanych można zaliczyć połączenia spawane. Są one wykorzystywane do łączenia dwóch lub większej ilości elementów w sposób trwały. Co to oznacza? Nie można takich części rozdzielić bez zniszczenia któregoś z pozostałych elementów. Dlatego jeżeli coś już raz zostanie w ten sposób zespolone to będzie musiało takie zostać. Jeżeli zmienimy koncepcję to konieczne stanie się wymienienie części elementów na nowe. Poza tym mówimy też o połączeniu sztywnym, czyli takim które przenosi wszystkie obciążenia i nie porusza się względem całego układu. Jest to ważne szczególni w przypadku, gdy spawane elementy są odpowiedzialne za przenoszenie ciężaru konstrukcji. Wtedy będzie zależało nam na tym, aby połączenie było maksymalnie trwałe i nic złego się z nim nie działo na przestrzeni lat. Wyróżnia się przynajmniej kilka różnych rodzajów spawania, a wszystkie z nich wykorzystuje się do nieco innych celów.

Spawanie

Najczęściej jesteśmy w stanie spotkać się ze spawaniem za pomocą acetylenu. Jest to specjalna mieszanina gazów, która pozwala na osiągnięcie płomienia o temperaturze kilku tysięcy stopni Celsjusza. Jest o wystarczająca wartość, aby w prosty sposób nadtopiła różnego rodzaju metale. W ten sposób jesteśmy w stanie zespawać ze sobą kilka elementów i połączyć ze sobą bardzo trwale. Są jednak takie stopy i materiały, które będą potrzebowały nieco innego podejścia. Na przykład wtedy, gdy mamy do czynienia z warunkami mogącymi zagrażać zapłonem lub wybuchem. W takim przypadku będziemy musieli stosować spawanie w osłonie gazowej. Dzięki temu minimalizujemy takie ryzyko i sprawiamy, że proces ten staje się zdecydowanie bezpieczniejszy. Oprócz tego mamy też spawanie łukiem elektrycznym, który jest w stanie osiągnąć o wiele wyższą temperaturę w pewnych sytuacjach. Wszystkie z tych procesów są jednak niebezpieczne i dlatego tak ważne jest, aby nad wszystkim czuwała osoba doświadczona i mająca odpowiednie certyfikaty.

Spawanie (sxc.hu)

Spawanie (sxc.hu)

Obejmy

W przemyśle stosuje się też mniej trwałe połączenia, które można zastosować znacznie szybciej i w bezpieczniejszy sposób. Jeżeli chcemy na przykład zamocować coś w konkretnym miejscu i nie chcemy, aby zmieniało to położenia to najpewniej użyjemy jakiegoś zaczepu. W przypadku rur lub przewodów będziemy stosowali nieco inne rozwiązanie, bo najlepiej sprawdzać będzie się obejma typu U. Służy ona właśnie do zacieśniania połączenia na elemencie walcowym. Jest to rozwiązanie naprawdę dobre, bo nie powoduje zniszczenia którejś z części i dodatkowo jest bardzo łatwo rozłączalna. Nie potrzebujemy do tego nawet specjalistycznych narzędzi. Warto jest mierzyć siły na zamiary i wybierać takie rozwiązania, które są dla nas najbardziej ekonomiczne w danej sytuacji. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy czas i pieniądze, ale również ułatwimy w dużej mierze sprawę pracownikom oraz osobom dokonującym obsługi poszczególnych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*