Prawo małżeńskie w Polsce, czyli kiedy nie można wziąć ślubu

W polskim prawie małżeństwo określone jest jako trwały związek mężczyzny i kobiety, który powstaje z ich własnej, nie przymuszonej woli. Powstaje ono na skutek zawarcia przez nich sformalizowanej czynności prawnej, w rodzaju umowy. Co to oznacza w praktyce i jakie są od tej zasady wyjątki?

Homoseksualizm
Pierwszym wynikającym z powyższej definicji wnioskiem, jest fakt, że małżeństwa jednopłciowe nie są według polskiego prawa dozwolone. Wciąż jednak toczy się debata publiczna na ten niezwykle żywy obecnie temat. Dyskusja dotyczy interpretacji art. 18 polskiej Konstytucji.

men(sxc.hu)

men(sxc.hu)

Kto może, a kto nie?
Osoby zawierające związek małżeński muszą być przede wszystkim pełnoletnie oraz stanu wolnego. Poza tym istnieje kilka innych czynników wpływających na możliwość zawarcia małżeństwa. Są to:

 

Ważnymi przesłankami zawarcia związku małżeńskiego są też:

  • osobiste stawienie się przed osobą udzielającą ślubu
  • złożenie zgodnych oświadczeń
  • udział czynnika urzędowego

Wyjątki i komplikacje
Istnieją też pewne sytuacje, w których możliwe jest odstępstwo od kryterium wieku, na przykład w sytuacji, gdy kobieta powyżej 16 roku życia spodziewa się dziecka. W chwili, gdy następują różnego rodzaju utrudnienia warto skorzystać z pomocy specjalisty, jaką jest porada prawna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*