Pomysłowe rozwiązania w aranżacji wnętrz

Beton architektoniczny pozwala na ciekawe rozwiązania.

Przeglądając katalogi budowlane, czasopisma dotyczące wystroju wnętrz czy odwiedzając niemal każdy sklep budowlany, aż trudno uwierzyć, że kilkanaście lat temu w pocie czoła urządzano domy i mieszkania. Ograniczona dostępność do materiałów, ich słaba jakość i nieciekawy wygląd, powodowały często, że osiągane efekty były mało satysfakcjonujące. Niemal w każdym domu pojawiały się wzorzyste tapety czy boazeria. Na szczęście te czasy odeszły w niepamięć, a przed nami otwiera się prawdziwy ocean możliwości aranżacyjnych.

Chociaż powstały nowe rozwiązania i możliwości, nadal bazujemy na wykorzystywanych wcześniej materiałach. Jednym z najpopularniejszych jest z pewnością drewno. Surowiec ten jest podstawą rustykalnych aranżacji. Jednak równie dobrze sprawdza się w nowoczesnych pomieszczeniach, nadając im ciepły i wyważony akcent. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy skorzystać z różnego rodzaju drewnianych wykończeń. Jednym z nich jest fornir. Są to cienkie warstwy drewna, które nakleja się na sklejkę lub płytę MDF. Ich niewątpliwą zaletą jest dostępność wielkoformatowych elementów, co ułatwia pokrywanie dużych płaszczyzn ścian. Architekci doceniają także plastyczność forniru. W związku z tym wykorzystują go przy wykańczaniu łukowych i zaokrąglonych elementów. Do łask powraca również wspomniana wcześniej boazeria. Obecnie są to szersze deseczki, które układa się zazwyczaj poziomo. Modne jest wklejanie pomiędzy poszczególne deski innego rodzaju drewna, co może dać niezwykle zaskakujące rozwiązania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów boazerii. Również takie, które imitują belki drewniane.

Innym materiałem, który pojawia się w odważnych rozwiązaniach wykończeniowych jest beton architektoniczny. Materiał ten niewiele ma wspólnego z betonem znanym jako surowiec konstrukcyjny. Dzięki przemianom technologicznym ulepszono jego parametry, zachowując jednocześnie trwałość i solidność. Beton architektoniczny wykorzystywany jest między innymi w pracach wykończeniowych większych płaszczyzn, jak podłogi i ściany. Niekiedy pokrywa się nim tylko fragmenty ścian. Zaskakujące może być, że z tego materiału wykonuje się także elementy wyposażenia domu. Począwszy od blatów kuchennych i łazienkowych, przez wanny i zlewy, aż do mebli. Szczególnie te ostatnie pojawiają się w bardzo odważnych aranżacjach. Jednak odpowiednie wykonanie powoduje, że nie wymagają one specjalnej konserwacji, a jedynie odpowiednio dużej przestrzeni.

Beton architektoniczny to trwałe rozwiązanie.

Beton architektoniczny to trwałe rozwiązanie /sxc.hu

Bardzo popularnymi surowcami ostatnio są także kamień dekoracyjny i cegła. Każdy z nich odznacza się pewną surowością. Doskonale harmonizują z minimalistycznym wyposażeniem wnętrz oraz żywą kolorystyką ścian. Łączy je z pewnością duża trwałość, ale i specjalnie wymagania podczas kładzenia. Kamień dekoracyjny wymaga specjalnej impregnacji, która pozwala na zachowanie koloru i właściwości materiału. Cegła z pewnością nie jest materiałem czystym podczas prac wykończeniowych. Najpopularniejsza obecnie jest cegła klinkierowa, która jest najmniej wymagająca podczas konserwacji. Obu materiałów używa się do wykańczania ścian lub ich fragmentów. Bardzo często z kamienia i cegły wykonuje się okładziny kominków czy fragmenty umeblowania. Wbrew pozorom materiały te dostępne są w bogatej palecie odcieni. W ten sposób łatwo dostosować je do pozostałych elementów wyposażenia i zharmonizować całość. W obu przypadkach warto zainwestować w materiał najwyższej jakości i odpowiednich fachowców specjalizujących się w takich pracach wykończeniowych.

Przyzwyczajeni do pewnych rozwiązań, niechętnie sięgamy po nowości. Warto jednak skorzystać z możliwości, jakie istnieją na rynku. Jeśli jesteśmy niepewni własnych pomysłów, powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców lub branżowych czasopism i stron internetowych. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*