Paradontoza – jak kamień nazębny potrafi zniszczyć uśmiech

Paradontoza jest bardzo często spotykanym schorzeniem, które dotyka już coraz młodszych pacjentów. Jest to choroba dość trudna i kosztowna w leczeniu, jednakże w porę zdiagnozowana pozwoli na normalne funkcjonowanie a nawet i zachowanie zębów.

Zazwyczaj przypisywano paradontozę osobom w średnim wieku lub starszym, tłumacząc ją faktem, że z biegiem lat dziąsła tracą swoją sprężystość i się cofają. Nic bardziej mylnego, paradontoza dotknąć może osoby w różnym wieku, a jej przyczyny nie mają nic wspólnego z utratą właściwości dziąseł. Poznanie rzeczywistych przyczyn parodontozy jak widać, jest kluczowe, jeżeli mamy skutecznie z nią walczyć. Niestety wciąż nam się to nie udaje, bo ponad 90% dorosłych ludzi choruje na parodontozę.

1

Parodontoza zaczyna się całkiem niewinnie od zwykłego kamienia nazębnego. To właśnie kamień powstały ze związków znajdujących się w ślinie (bakterii próchnicotwórczych, produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia) powoduje, że nasze dziąsła zostają wystawione na ciężką próbę. Z początku kamień pokrywa jedynie górną powierzchnię zęba tuż nad dziąsłem, z czasem jednak wbija się pod tkankę miękką dziąsła i podąża w kierunku korzenia. Z początku dziąsła stają się bolesne i opuchnięte a także zaczynają krwawić podczas czyszczenia zębów, potem uciekając od kamienia zaczynają się cofać odsłaniając szyjki zębów.

Odsłonięte szyjki zębów to nadwrażliwość na zimne, gorące ale także słodkie i kwaśne substancje, oraz zdecydowanie mniejszy komfort podczas czyszczenia zębów. Ale to nie wszystko, bowiem cofająca się tkanka miękka (ozębna i wiązadła przyzębne), której zadaniem jest stabilizowanie zębów w szczęce, ulega pod naporem kamienia zniszczeniu, co sprawia, że zęby zaczynają się ruszać i mogą wypadać.

5

Leczenie paradontozy w zaawansowanym stadium wykracza poza kompetencje stomatologa, musimy wtedy powierzyć swoje zęby periodontologowi. Zanim zacznie on właściwe leczenie, będzie musiał dokładnie oczyścić płytkę nazębną i wyleczyć stan zapalny dziąseł. Najlepszą dotychczas znaną metodą leczenie parodontozy jest terapia przy użyciu leku emdogain, zawierającego białka szkliwa, tzw. białka hydrofobowe, które stymulują odtwarzanie tkanek. Preparat nanosi się na uszkodzony korzeń poprzez chirurgiczne rozcięcie dziąsła. Proces jest bardzo żmudny i wymaga długiej rekonwalescencji. Jego koszt to od 1000 do 1500 złotych za jeden ząb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*