Ochrona zawodów medycznych

W zawodach medycznych bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ochronę pracowników. Na każdym kroku narażeni są na działanie niebezpiecznych czynników, które prędzej lub później staną się dla nich bezpośrednim zagrożeniem. Konieczne jest więc, aby zadbać o to, by każdy pracownik miał do dyspozycji odpowiednie środki ochrony indywidualnej, które pozwalają na ochronę przed różnymi niebezpieczeństwami. Tym bardziej, że w szpitalach i przychodniach zdarza się wiele sytuacji, które mogą być niebezpieczne dla personelu.

Ochrona przeciw drobnoustrojami

Ochrona służb medycznych jest bardzo ważna /sxc.hu

Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że może dojść do zarażenia się jakimś wirusem lub bakterią. Szczególnie, gdy taka osoba pracuje na oddziale zakaźnym. Wtedy konieczne jest stosowanie środków ochrony indywidualnych, które mają zapobiec zarażeniom. Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju maseczki na twarz, które zapobiegają przedostawaniu się drobnoustrojom chorobotwórczym poprzez drogę kropelkową. Jednak do większości zakażeń nie dochodzi tą drogą. Zdarza się tak głównie na skutek niewłaściwie zabezpieczonej igły, którą pobiera się krew. Często nie zostaje ona włożona do pojemniczka i w ten sposób łatwo jest się nią ukłuć. W przypadku, gdy pacjent był na coś chory to możemy mieć pewność, że również taka osoba zostanie zarażona. Nie zawsze jest to tragedia, ponieważ większość chorób da się wyleczyć, ale problem zaczyna się wtedy, gdy pacjent był np. nosicielem wirusa HIV. Wtedy konieczne jest szybkie działanie, ponieważ we wczesnej fazie da się te wirusy wyrzucić z organizmu.

Promieniowanie rentgenowskie

Nie tylko choroby stanowią zagrożenie. Na terenie szpitala znajduje się bardzo wiele urządzeń, które są niebezpieczne i mogą być przyczyną ubytku zdrowia. Do takich zaliczyć można aparaturę, która służy do przeprowadzania badań radiologicznych. Osoba taka wystawiona jest na bliski kontakt z aparaturą, która emituje promieniowanie Roentgena. W dużych ilościach jest ono bardzo szkodliwe i może doprowadzić do choroby popromiennej – takiej samej na jaką chorowali strażacy w wypadku czarnobylskim. Projekt ochrony radiologicznej zakłada właśnie, aby do takich urządzeń dobierać odpowiednie osłony, które nie będą narażać personelu na kontakt z tym niebezpiecznym promieniowaniem. W dzisiejszych czasach jest to konieczność, ponieważ bez tego praca byłaby zbyt ryzykowna. Jednorazowe prześwietlenie nie jest tak szkodliwe, ale poddawanie się ciągłym prześwietleniom potrafi odcisnąć piętno na człowieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*