Niebezpieczne zbiorniki ciśnieniowe

Praca w przemyśle może być wyjątkowo niebezpieczna. Głównie przede wszystkim z tego powodu, że na terenach zakładu przetwórczego znajduje się szereg maszyn i urządzeń, które mogą po prostu powodować obrażenia, gdy są one niewłaściwie użytkowane przez operatorów. Szczególnie duże zagrożenie wynika z użytkowania tych elementów, które podlegają dozorowi technicznemu. Są to m.in. wszelkiego rodzaju urządzenia do transportu bliskiego oraz zbiorniki ciśnieniowe. O ile to pierwsze nikogo nie dziwi to wiele osób nie rozumie dlaczego zbiorniki ciśnieniowe podlegają dozorowi. Prawda jest taka, że są one potencjalnie niebezpieczne i mogą doprowadzić do naprawdę poważnych problemów, których konsekwencją może być nawet obrażenie ciała lub śmierć!

Zbiorniki

Dlatego korzystanie ze zbiorników powinno być rozsądne i przede wszystkim dopuszczone przez UDT. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia problemów, ponieważ są one sprawdzane pod kątem tego czy będą w stanie wytrzymać zadane ciśnienie. W jaki sposób dokonuje się próby ciśnieniowej? Jest kilka sposobów. Najbardziej popularną jest wtłoczenie maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia o obserwowanie go przez kolejne 5 minut. Jeżeli w tm czasie nie będzie żadnych niepokojących objawów to będziemy mogli uznać, że próba została zaliczona. Do tego wykonuje się jeszcze pomiar grubości ścianki – najczęściej za pomocą miernika akustycznego (mierzy on grubość na podstawie zmiany gęstości ośrodka). Jak widać jest to rozwiązanie dość dobre i pozwalające jednoznacznie stwierdzić czy zbiornik jest szczelny czy też nie.

Zbiorniki pod wysokim ciśnieniem (sxc.hu)

Zbiorniki pod wysokim ciśnieniem (sxc.hu)

Ciśnienie

Pamiętajmy, że takie rzeczy są niebezpieczne i mogą powodować poważne wypadki. Dlatego wykorzystuje się jedynie najmocniejsze zbiorniki stalowe, które są w stanie pracować pod dużym i zmiennym ciśnieniem. Słabym punktem może okazać się łączenie, które po prostu może nie wytrzymać takiego obciążenia. Skutki mogłyby być opłakane – przede wszystkim taki zbiornik mógłby zostać rozerwany na małe kawałki, które wbiłyby się w ciało pracownika. Na dodatek substancja znajdująca się z takim zbiorniku może być niebezpieczna i powodować dodatkowe obrażenia. Ważne jest szkolenie pracowników z zakresu BHP oraz uświadomienie im, że niepozorne zbiorniki to tak naprawdę bomby, które mogą spowodować duże straty, gdy nie będą użytkowane we właściwy sposób i pod dozorem specjalnych urzędów dozoru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*