Narzędzia pomiarowe w przemyśle

W przemyśle coraz częściej wykorzystuje się automatyczne systemy, które znacząco zwiększyć moce przerobowe zakładu. Przekłada się to na ilość realizowanych zamówień i co za tym idzie – na zyski generowane przez przedsiębiorstwo. Tego rodzaju rozwiązania potrafią bardzo usprawnić procesy przemysłowe, ale nie są też całkowicie pozbawione wad. Ich kontrola możliwa jest przez wykorzystanie urządzeń pomiarowych. Mogą one monitorować rozmaite parametry i dawać sygnały zwrotne do komputera. W przypadku, gdy wskazania będą nieprawidłowe to system będzie mógł samodzielnie je skorygować lub wstrzymać produkcję. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystko jest przeprowadzane w warunkach kontrolowanych, które są całkowicie bezpieczne. Na dodatek będziemy mieli pewność, że wyroby gotowe będą spełniały wszystkie wymagania, które im stawiamy np. waga, wymiary, twardość itd. Czasami jednak takie systemy będą zawodzić i ich wskazania będą nieprawidłowe. W ten sposób będzie mogło dojść do wypadków, albo do wytworzenia całej serii produktów, które nie będą spełniały naszej normy.

Automatyka

Dlaczego tak się dzieje? Narzędzia pomiarowe mogą się co jakoś czas rozkalibrować. Jest to naturalna kolej rzeczy – pracują one po pewnym obciążeniem i w tym okresie się one zużywają. Nie wskazują prawidłowych wartości i przez to wysyłają też błędy sygnał do komputera. Maszyn działa prawidłowo, ale w oparciu o źle zmierzone wartości. W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie wzorcowania narzędzia pomiarowego. W ten sposób będziemy mogli je ustawić do takich ustawień, że będą pokazywany one prawidłowe wskazania. Taki element powinnyśmy jednak obserwować, ponieważ teraz będzie mógł się zużywać znacznie szybciej niż uprzednio. Jeżeli uznamy, że nie chcemy tak ryzykować to będziemy musieli kupić nowy przyrząd.

Elektroniczna suwmiarka (sxc.hu)

Elektroniczna suwmiarka (sxc.hu)

Pomiary w przemyśle

W przemyśle często używa się takich narzędzi do pomiarów. Z reguły są to wagi, które są szczególnie istotne w zakładach konfekcyjnych. To tam napełniane są wszystkie opakowania, które później trafiają na półki sklepowe. Odpowiednie wykorzystanie narzędzi pomiarowych jest istotne, ponieważ w przeciwnym razie może okazać się, że opakowania mogą być w połowie puste lub w ogóle nie napełnione. Takie rzeczy niestety się zdarzają, a dla właściciela jest to niezwykle problematyczne. Później będziemy musieli rozpatrywać reklamację, która pewnie przyczyni się do powstania znacznych strat finansowych. Powinniśmy zawsze utrzymywać linię produkcyjną we właściwym stanie technicznym.

Komentarze do Narzędzia pomiarowe w przemyśle

  1. Le Novum napisał(a):

    Fajny artykuł, tak trzymać dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*