Malowanie mieszkania – jakie kolory wybrać?

malowanie mieszkań

Wybór koloru ścian to dylemat, przed jakim stajemy raz na kilka lat. W jaki sposób warto wybierać kolory farby? Oto krótki poradnik.

Pierwszego wyboru tego typu dokonujemy podczas wprowadzania się do nowego domu czy też mieszkania. Zwykle dobór koloru farby związany jest ściśle z kolorami posiadanych już przez nas mebli i dodatków, co oczywiście jest bardzo dobrym kryterium – zależy nam przecież, aby wnętrze było spójne wizualnie. Warto jednak pamiętać, że określony kolor ścian może mieć wpływ na nasze ogólne samopoczucie i dobierać kolory w taki sposób, aby ich wygląd wpływał korzystnie na działania, jakie zamierzamy w danym pomieszczeniu wykonywać.

Generalna zasada podczas wyboru kolorów jest taka, że ciepłe kolory energetyzują, zimne zaś – uspokajają i wyciszają, przed malowaniem mieszkania konieczne jednak jest zapoznanie się ze szczegółową charakterystyką każdego koloru. I tak kolor pomarańczowy sprzyja energii i kreatywności, jednak zbyt intensywny jego odcień może powodować rozdrażnienie – takie kolory lepiej stosować jedynie jako akcenty lub dodatki. Podobna zasada dotyczy koloru żółtego: zbyt intensywny może być męczący, jednak nieco bardziej stonowane odcienie pozwolą rozświetlić wnętrze, które na ogół jest słabo oświetlone.

Do bardziej kojących kolorów należą odcienie niebieskiego i zielonego, a także neutralne farby, takie jak biele i beże. Chłodny niebieski relaksuje i odpręża, a oprócz tego powiększa optycznie wnętrze, warto więc na ten kolor pomalować ściany w mniejszych pokojach. Zielenie mają korzystny wpływ na układ nerwowy, natomiast eleganckie biele i beże sprzyjają koncentracji i dają poczucie bezpieczeństwa.

Wyboru koloru farb dokonujemy podczas wprowadzania się, a także przy każdym remoncie. Warto przy okazji remontu przemyśleć zmianę koloru ścian – pozwoli to na znaczącą zmianę charakteru wnętrza.

 

Wpis powstał we współpracy z:

dmhome

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*