Ładne rzeczy

Ostatnio można zauważyć pewną przypadłość ludzi. Nie, nie mówimy tutaj o zbieractwie często niepotrzebnych rzeczy, które trzymamy w naszych domach i nie wyrzucamy ich przy żadnym większym sprzątaniu, bo się jeszcze przyda, bo wiąże się z nią jakaś niesamowicie ciekawa historia, bo wspomnienia… Zbieractwo ma jednak z tą przypadłością wiele wspólnego.

Cóż to jest więc za przypadłość? Kochamy otaczać się rzeczami ładnymi, chociaż nie zawsze przydatnymi i niezbędnymi w naszym życiu. Doskonałą jednak wymówką jest (gdy już stoimy w kolejce z kolejną świeczką lub wazonem do kolekcji) zdanie – kupię, bo to takie ładne, idealnie będzie prezentowało się na półce wśród…

No właśnie wśród wielu innych podobnie ładnych rzeczy. Zbieractwo charakteryzuje się gromadzeniem rzeczy nie tylko tych nowych, czasami są one przejęte od kogoś, czasami znalezione, a innym razem kupione. Nie zawsze są ładne, nie zawsze się wyróżniają i nie zawsze zapierają dech w piersiach. Czasami są to stare, potargane ubrania, ale ulubione, stare zabawki – ale wiąże się z nimi nasze dzieciństwo i mimo, że od lat nie da się ich doprać, a dzieci wcale nie chcą się nimi bawić – zostawiamy je, bo a nuż jeszcze kiedyś dzieciaki docenią tę rodową pamiątkę.

Zbieractwo bywa zgubne. / sxc.hu

Zbieractwo bywa zgubne. / sxc.hu

Otaczanie się rzeczami ładnymi nie oznacza od razu, że te przedmioty muszą być nowe. Czasami są to stare komody, bo babci lub meble biurowe Warszawa, które przeżyły już dawno nasz skromny wiek, ale wyglądają tak doskonale i (no właśnie) ładnie, że nie potrafimy się bez nich obyć.

Innym razem są to przedmioty nowiutkie, kupione w sklepie, prosto z nowej wystawy. Bo pięknie wyglądają, mimo że są tak strasznie drogie, że wydamy na nie całą wypłatę – kupujemy je bo są takie ładne.

Przypadłość ta wydaje się być nieuleczalną. Za każdym razem kiedy widzimy coś ładnego, oczy zaświecają się i pragną mieć ten przedmiot. Oczami wyobraźni widzimy miejsce, w którym ta rzecz będzie stała. Trzeba nad tym zacząć panować i spróbować czasami odmówić sobie rzeczy niepotrzebnej, pomimo iż jest piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*