Jak zmieniają się samochody na przestrzeni lat?

Samochody to najbardziej popularny środek transportu. Praktycznie większość pełnoletnich osób podróżuje samochodem. Prawo jazdy nie jest aktualnie takie proste do uzyskania, a jednak tak dużo młodych osób je posiada. Technologia wciąż idzie do przodu i nowe samochody oferują coraz to lepsze rozwiązania. Obecnie samochody oferują dużo szersze zastosowanie niż dawniej. Zwiększyło się także bezpieczeństwo podróżowania samochodem poprzez instalacje zaawansowanych technologii. Można też zwrócić uwagę na komfort, ale to dotyczy głównie droższych modeli.

Bezpieczeństwo i komfort podróżowania

Od wielu lat producenci próbują zwiększyć bezpieczeństwo w swoich samochodach. Przez to prowadzone są specjalne testy zderzeniowe, które mają pokazać jak zachowa się samochód podczas konkretnego uderzenia. Stosowane są specjalne umocnienia ramy silnika i innych elementów, aby kierowca i pasażerowie odnieśli jak najmniejsze obrażenia. Przełomowym rozwiązaniem było wynalezienie poduszki powietrznej, która otwiera się w momencie uderzenia. Zazwyczaj czujniki poduszki schowane są kawałek pod karoserią, aby otworzyły się tylko w momencie poważnego uderzenia. Jest to tak rozwiązane, aby poduszka nie otworzyła się w sytuacji delikatnego stuknięcia na przykład w garażu pod domem. Poduszka powietrzna jest już starym rozwiązaniem, ale jej udoskonalone wersje pojawiają się wciąż w nowych modelach samochodów. Samochody powoli stają się inteligentnymi pojazdami. Obecnie większość samochodów jest wyposażona w komputery zarządzające praktycznie każdym elementem. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo, bo do komputera mogą być podłączone specjalne systemy. Przykładowo mogą to być czujniki ciśnienia opon czy chociażby aktywny tempomat.

kokpit (pixabay.com)

Awarie samochodów.

Niestety mimo wszystkich tych niemal doskonałych rozwiązań, samochody wciąż się psują. Takie przepełnione elektroniką samochody mają za sobą dopiero pierwsze lata, więc nie wiadomo do końca czy będzie to trwałe. Jednak historia już pokazała, że nadmiar elektroniki może być ciężki w utrzymaniu. Po jakimś czasie zawsze coś się może zepsuć, a awaria pojedynczych systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo już może być dużym problemem. Naprawy u elektryka samochodowego zazwyczaj do tanich nie należą więc warto brać to pod uwagę przy kupowaniu używanego samochodu, który ma dużo takich systemów. Ponadto elektronika samochodowa to jest jedna z wielu rzeczy które wciąż się mogą zepsuć. Nawet nowe samochody po jakimś czasie mogą ulec awarii. Często spotykaną awarią jest uszkodzenie turbosprężarki. Spowodowana głównie przez złą eksploatacje przez pierwsze kilometry nowym samochodem. Wiadome jest, że samochód wyposażony w turbosprężarkę musi chwilę pracować na niskich obrotach po dłuższej podróży. W przypadku uszkodzenia turbosprężarki może pomóc jedynie serwis turbosprężarek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*