Jak ważne dla każdego pojazdu jest jego ogumienie?

Każdy pojazd poruszający się po drogach musi być wyposażony w dobrej jakości opony. Odgrywają one bardzo ważną rolę w bezpieczeństwie pojazdu. Mogłoby się wydawać, że rodzaj opon nie ma znaczenia, bo każde przecież trzymają się drogi. Jednak nie jest to takie proste, a droższe opony wcale nie muszą być tylko marką. Kupując opony sugerujemy się zazwyczaj ceną i przeznaczeniem. Rozróżniamy głównie dwa typy opon: letnie i zimowe. Różnią się one delikatnie budową, a przede wszystkim materiałami z których zostały wykonane. W każdym razie kupując opony, musimy zwrócić uwagę jeszcze na kilka czynników aby nie kupić złych. Warto wiedzieć, że na oponach nie powinniśmy oszczędzać, bo wiadome co może się stać kiedy taka opona pęknie w nieodpowiednim momencie.

Czym się kierować przy zakupie opon?

Niezależnie do czego kupujemy opony, czy to jest samochód, motocykl, rower, to zasada jest praktycznie taka sama. Opony mają zawsze przewidzianą trwałość. Mówi się, że nie powinno się użytkować opon, które przekroczyły pięć lat, ponieważ guma traci swoje właściwości. To jest jedna z ważniejszych zasad i jeżeli kupujemy używane opony to nie opłaca się brać trzyletnich, ponieważ długo na nich nie pojeździmy. Ważny będzie oczywiście rozmiar. Każdy samochód, motocykl czy rower ma w swojej specyfikacji określone jakiej wielkości opony można założyć. Dodatkowo zwracamy uwagę na bieżnik i ogólne przystosowanie opony. Sam bieżnik wpływa na odprowadzanie wody spod opony, co oznacza dobrą przyczepność nawet w warunkach deszczowych.

Opona rowerowa (pixabay.com)

Złapać gumę

Prawdopodobnie każdemu jest pisane co najmniej raz w życiu złapać gumę. Dlatego większość samochodów jest przystosowana do przewożenia dodatkowych kół w bagażniku. Jednak w samochodach jest to rzadkość, ponieważ opony są wyjątkowo wytrzymałe. Pękające opony to głównie zmora rowerzystów. Dlatego zalecane jest kupowanie bardziej wytrzymałych opon takich jak chociażby continental race king RowerTour.com. Wbrew pozorom droższe opony to często jednak lepsze opony. Światowi producenci starają się tworzyć takie ogumienie, które będzie wyjątkowo wytrzymałe. Co ciekawe istnieją już opony, które nawet po złapaniu gumy potrafią wytrzymać wystarczająco długo aby dojechać do warsztatu. Są to opony typu run-flat, które pozwalają przejechać około 80km na przebitej oponie. Minusem jest tylko wymiana takiej opony, a to dlatego że nie każdy warsztat ma odpowiedni sprzęt do naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*