Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Śmierć ma wiele oblicz i wiele interpretacji. Jedni nazywają ją odejściem na łono Abrahama, inni żartobliwie kopnięciem w kalendarz, a jeszcze inni po postu odejściem. Każdy z nas inaczej przeżywa to, że bliska osoba już nie żyje. Wszyscy jednak odczuwamy smutek i mamy poczucie pustki. Jak więc poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Godna ceremonia pogrzebowa

Pierwszym krokiem ku przeżyciu czasu żałoby jest przygotowanie godnej i pełnej szacunku ceremonii pogrzebowej. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Podczas przygotowań pamiętajmy o zamówieniu profesjonalistów. Każdy zakład pogrzebowy warszawa  powinien zadbać o to, by z szacunkiem nieść kwiaty, trumnę i murować grób.

Pierwsze chwile

Zawsze pierwsze chwile po otrzymaniu informacji o czyjejś śmierci wydają się być najbardziej bolesne. Wtedy stajemy się zdezorientowani, bezradni, uświadamiamy sobie kruchość i przemijalność życia i pragniemy nagle coś zmienić, coś poprawić. W takich chwilach najlepiej jest usiąść spokojnie w fotelu, zaparzyć herbaty i sącząc ją obejrzeć stare wspólne zdjęcia, powspominać. Udowodnić sobie, że wspólnie spędzony czas był szczęśliwy.

kwiaty(sxc.hu)

kwiaty(sxc.hu)

Czas żałoby

Żałoba trwa od kilku do nawet kilkuset dni, w zależności od indywidualnych potrzeb. Wtedy zazwyczaj ubieramy się na czarno i unikamy hucznych zabaw. Spróbujmy na chwilę przystanąć. Zmieńmy czarny szal i czarą sukienkę na zwiewną czerwoną spódnicę i kapelusz z zieloną wstążką. Żałoba jest nam potrzebna, ale nie może trwać wiecznie.  Dlatego uśmiechnij się!

Komentarze do Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

  1. Seba pisze:

    Codziennie umiera wiele osób na całym świecie, taka jest naturalna kolej rzeczy i warto się z tym pogodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*