Ile zarabia notariusz?

Zawody prawnicze wciąż cieszą się w Polsce dużą popularnością. Młodzi ludzie wybierając ten kierunek dalszej edukacji i późniejszej kariery kierują się prestiżem, a przede wszystkim perspektywą wysokich zarobków. Wśród najbardziej pożądanych profesji znajdują się praca adwokata, która uważana jest za niezwykle atrakcyjną i interesującą. Na kolejnym miejscu znajduje się zawód notariusza, który kusi statusem zawodu zaufania publicznego, ochroną przysługującą funkcjonariuszom państwowym oraz rzecz jasna- wysokimi zarobkami. Ile tak na prawdę zarabiają w Polsce notariusze?

Najważniejszym, a zarazem podstawowym zadaniem notariusza jest nadawanie ważności prawnej dokumentom. Opłaty za konkretne czynności określone są na mocy ustawy, Ministerstwo Sprawiedliwości ustala tak zwane taksy notarialne, czyli najwyższe kwoty za dane czynności, powyżej których notariusze nie mogą określać opłat. Kwoty te zależne są od wartości przedmiotu czynności notarialnej.

pieniądze(sxc.hu)

pieniądze(sxc.hu)

Oto maksymalne kwoty za podstawowe dokumenty wymagające obecności notariusza:
– umowa majątkowa małżeńska- 400 zł
– testament- 50 zł
– testament zawierający zapis zwykły- 150 zł
– testament zawierający zapis windykacyjny- 200 zł

Ważne jest jednak, że notariusze mogą dowolnie kształtować ramy opłat za wybrane czynności, dopuszczalne jest także negocjowanie tych kwot. Ile w takim razie może zarabiać notariusz w Katowicach lub Krakowie czy Warszawie? Według badań zarobki notariuszy w Polsce wynoszą od 4 do 8 tysięcy. Jednak aż 10% otrzymuje powyżej 10 tysięcy miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*