Historia dotykowego ekranu

Kogo uważamy za wynalazcę ekranu dotykowego? Doktora Sama Hursta, który opracował ten wynalazek w 1977 roku podczas pracy jako wykładowca na Uniwersytecie Kentucky. Pierwsza nazwa ekranu dotykowego to „sensor dotykowy”.

Wynalazek ten został opatentowany pod, nieznaną większości, nazwą „Elograph”. Urządzenie to początkowo nie było jednak przeźroczyste. W wersji podobnej do aktualnej ekrany dotykowe pojawiły się trzy lata później. Oczywiście było im bardzo daleko jeszcze do dzisiejszej wersji. Daleko było także do pierwszego zastosowania takowego wynalazku.

Początkowo ekrany dotykowe były stosowane w ramach projektu PLATO IV, jako urządzenie, które pomagało studentom w obsłudze uniwersyteckiego systemu. Później swoje zastosowanie znalazły w syntezatorach. W ramach ciekawostki, warto pamiętać, że używały ich znani piosenkarze i zespoły muzyczne: ABBA, Madonna, The Police.

W 1985 roku po raz pierwszy wynalazek został wykorzystany w komputerze HP. Teraz monitor dotykowy jest używany w tak wielu komputerach i innych urządzeniach, że naprawdę ciężko byłoby je wymienić i opisać. Zaczynamy korzystać z nich na co dzień, każdy ma do niego dostęp.

Korzystamy już z komputerów, które mają dotykowe ekrany. Posiadamy smartfony, tablety, akcesoria do e papierosów i wiele innych urządzeń, które dysponują tym starym i bardzo przydatnym wynalazkiem. Na stałe weszły one jednak w użycie kilka, może kilkanaście lat temu. Nie każdy zdążył się do nich przyzwyczaić.

Technika wciąż idzie naprzód. /sxc.hu

Technika wciąż idzie naprzód. /sxc.hu

Ekrany dotykowe mają tak samu wielu zwolenników, jak i przeciwników. Nie wszyscy są skłonni zaakceptować i przyzwyczaić się do tej rozwijającej się i wciąż podążającej naprzód technologii. Najwięcej problemu mają z tym osoby starsze, które w starszym wieku zaczęli obsługiwać telefony i komputery, które w latach młodości nie miały z technologią zbyt wiele wspólnego.

Nie potrafią przestawić się z guzików, które wydają im się praktyczne i wygodne na dotyk, który w rzeczywistości jest o wiele prostszy w użytkowaniu. Nieważne jednak jak wielu zwolenników i przeciwników mają tego typu urządzenia – technika nadal będzie szła do przodu i nie wiadomo co jeszcze nas czeka w przyszłości.

 

Komentarze do Historia dotykowego ekranu

  1. żyletka napisał(a):

    nie lubię dotykowych urządzeń, wolałem stare dobre joysticki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*