Formalności przy zakupie działki

Jeśli zdecydowaliście się na kupno działki, nie ważne czy postawiliście na działki przemysłowe, rekreacyjne czy budowlane w każdej z tych kwestii potrzebne jest dopełnienie wszelkich formalności przed rozpoczęciem jakiejkolwiek zabudowy.

O dopełnieniu wszelkich formalności trzeba pamiętać nie tylko przy przekształcaniu działki z przemysłowej na mieszkalną czy na odwrót czy przed budową czegokolwiek. Trzeba również pamiętać o tym przez zakupem.

Najważniejsze dokumenty przez zakupem danego terenu to:

  1. Odpis z księgi wieczystej. Dzięki temu dowiemy się jaka była historia danego terenu. Kto był właścicielem, czy były jakieś zadłużenia. Jaką historie ma dany teren czy był on przekształcany czy też nie.
  2. Wypis i wyrys z rejestru gruntów. Dzięki temu dowiemy się dokładnego umiejscowienia oraz rzut naszej działki.
  3. Wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć jak wcześniej wyglądała nasza działka. Czy był to teren większy a teraz my dostaliśmy jego część. Czy był to teren pod zabudowę mieszkalna czy też przemysłową. Jakie było rzutowanie na teren przez organy administracyjne gminy.
  4. Akt notarialny obecnego właściciela. To niezbędny dokument, który potwierdzi nam faktyczną własność terenu. Wgląd do aktu notarialnego pozwoli nam tez sprawdzić czy kupujemy posesje od właściciela czy tez od współwłaściciela.

    sxc.hu

    sxc.hu

Jeśli wszystkie powyższe formalności zostaną dokonane bez żadnych problemów możemy przestępować do podpisania umowy sprzedaży. Pamiętajmy jednak, że zakup mieszkania, działki czy innej nieruchomości konieczny jest (ze względów bezpieczeństwa) w obecności notariusza, który spisze przy nas akt notarialny będący dowodem na to, że nieruchomość jest naszą własnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*