Ergonomia stanowisk pracy

W przemyśle często podejmuje się działania, które mają zwiększyć ergonomię na stanowiskach pracy. Wynika to głównie z wykonywania trudnych czynności, które mogą powodować zwiększone zmęczenie. Dzieje się tak, ponieważ muszą być wykonywane w pozycji stojącej. Jest to pozycja, która dla człowieka nie jest optymalna. Tym bardziej, że w zakładach przemysłowych najczęściej stosuje się obuwie, którego nie można zaliczyć do najbardziej komfortowych. Często posiadają dodatkowe wzmocnienie w postaci stalowego noska. W ten sposób dochodzi do szybkiego zmęczenia, co może zaważyć też na innych funkcjach naszego organizmu. Tak niewygodna pozycja może doprowadzić do powstawania zaburzeń krążenia, powstawania skurczy itd. Może się to przełożyć na ogóle bezpieczeństwo w pracy, ponieważ może stać się to przyczyną poważnych wypadków. Dlatego konieczne jest zadbanie o prawidłową ergonomię na wszystkich stanowiskach w pracy.

Piktogram pokazujący zagrożenie poślizgnięciem się (sxc.hu)

Piktogram pokazujący zagrożenie poślizgnięciem się (sxc.hu)

Maty przemysłowe

Do tego celu wykorzystuje się maty przemysłowe. Posiadają one szereg cech, które pozwalają na wykonywanie obowiązków znacznie bardziej komfortowo. Przede wszystkim zapewniają miękkie podłoże, które powoduje, że człowiek znacznie mniej męczy się w postawie stojącej. Nie czuje ucisku w stopach, który po kilku godzinach może być naprawdę dokuczliwy i zmniejszać uwagę pracownika. Dzięki temu nie rozprasza się i ciągle pracuje w skupieniu – przekłada się to na jego wydajność, jakość pracy oraz bezpieczeństwo. Osoba, która jest zmęczona nie wykonuje swoich obowiązków dokładnie, jest powolniejsza i w prosty sposób może wykonać czynność, której nie powinna robić. W ten sposób powstaje najwięcej wypadków, które zdarzają się w zakładach przemysłowych. Maty są specjalnie zaprojektowane i wykonane z materiałów najwyższej jakości. To wszystko przekłada się na ich skuteczność oraz trwałość – można je normalnie czyścić i w ten sposób mogą wytrzymać przez długie lata.

Ergonomia to dziedzina, która skupia się na wygodzie pracownika!
Ergonomia w pracy biurowej jest kluczowa z punktu widzenia BHP (sxc.hu)

Ergonomia w pracy biurowej jest kluczowa z punktu widzenia BHP (sxc.hu)

Ergonomia na stanowiskach pracy

Stosowane są również maty higieniczne. Stosowane są na przykład w placówkach medycznych, ale też w pracowniczych łaźniach itd. Pozwalają na zmniejszenie zagrożenie, które wynikają z przenoszenia się drobnoustrojów chorobotwórczych. Ich zastosowanie może przynieść naprawdę bardzo duże korzyści. Podobnie jest w przypadku mat antypoślizgowych – stosowane są w miejscach, które narażone są na różnego rodzaju wycieki itd. W ten sposób zmniejsza się ilość wypadków, które kończą się złamaniami itd. Jest to uraz, który wyklucza osobę z pracy na dłuższy czas, co jest dla pracodawcy poważną stratą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*