Drukarki 3D to technologia przyszłości

W dzisiejszych czasach drukarki 3D zdobywają ogromną popularność. Jest to rozwiązanie przyszłościowe, które może zrewolucjonizować podejście w wielu branżach. Dlatego tak wielką uwagę przykłada się do tej technologii. Działa ona na podobnej zasadzie jak zwyczajne drukarki, ale z tą różnicą, że zamiast tuszu czy tonera wykorzystuje się stopione tworzywa. Mogą być one bardzo różne i w zasadzie nie ma większych ograniczeń co do rodzaju używanego materiału. Musimy jednak pamiętać, że muszą one zostać specjalnie przygotowane i dostosowane do tego rodzaju urządzeń. Na razie technologia jest stosunkowo droga i zarezerwowana raczej dla większych przedsiębiorstw niż dla indywidualnego klienta. Jednak już teraz można zauważyć, że ich potencjał jest przeogromny. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane w wielu różnych branżach takich jak: medycyna, przemysł, architektura itd. W przyszłości urządzenia te z pewnością staną się bardziej powszechne i będą znajdować się na wyposażeniu każdego domu. Pozwoli to nam na wytwarzanie obiektów fizycznych w domowym zaciszu.

Drukowanie w 3D

Już teraz możemy być świadkami tego jak bardzo przydatne mogą być drukarki w niektórych sytuacjach. Coraz częściej wykorzystywane są one w przemyśle do produkcji elementów zamiennych, których sprowadzanie jest kłopotliwe lub nieopłacalne. Dzisiaj mamy możliwość wydrukowania ich za pomocą posiadanego urządzenia i to bez ponoszenia specjalnych nakładów czy poświęcania ogromnej ilości czasu. Musimy też dysponować odpowiednim modelem, który zostanie wgrany do pamięci drukarki. Musi być on specjalnie przystosowany, bo nie wystarczy użyć modelu trójwymiarowego, który zostanie wykonany w jednym z programów graficznych. Konieczne jest dostosowanie go do specyfiki pracy drukarki, czyli wymagane jest stworzenie warstw, które będą nanoszone później po kolei.

Panel sterowniczy drukarki (sxc.hu)

Panel sterowniczy drukarki (sxc.hu)

Nowoczesna technologia

Filamenty do drukarek 3D są niezwykle ważne. Są to wkłady, które wykorzystywane są do „drukowania” obiektu. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale nie wszystkie sprawdzają się tak samo dobrze w konkretnych zastosowaniach. Musimy umieć dobierać odpowiednie tworzywo do rzeczy, która zamierzamy w ten sposób stworzyć. Jeżeli zależy nm n twardości i wytrzymałości to powinniśmy robić wszystko, by wykorzystywać takie materiał, który będzie posiadał takie właściwości fizyczne. Jeżeli będzie on zbyt nietrwały to może się okazać, że wykonany na drukarce obiekt szybko ulegnie zniszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*