Czy można sprzątać dom bez użycia środków chemicznych?

Mieszkając w domu trzeba niewątpliwie dbać o jego czystość. Raczej nikomu nie podoba się funkcjonowanie w bałaganie, bo jest to po prostu niewygodne. Codzienne sprzątanie jest wspomagane przez różne środki chemiczne, które bez problemu radzą sobie z różnego rodzaju plamami i zabrudzeniami. Do tego posiadamy wiele ułatwień w postaci odkurzaczy czy specjalnych szmatek do kurzu. Praktycznie do każdej powierzchni mamy inny środek, który pomaga w jej pielęgnacji. Jednak czy dałoby się posprzątać dom bez użycia wszelkich środków chemicznych? Jak wiadomo chemia nie jest bezpieczna dla człowieka i wystarczy chwila nieuwagi aby zrobić sobie krzywdę.

Dom bez chemii

Sprzątanie domu bez środków chemicznych na dzień dzisiejszy jest raczej niemożliwe. Oczywiście cały dom można posprzątać przy pomocy odkurzacza, ale nie ma sensownej możliwości na mycie mebli, podłóg czy dywanów. Samą wodą nie jesteśmy w stanie zebrać większości zabrudzeń. Nie wspominając już o takich powierzchniach jak dywan, którego trzeba wyprać. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy skazani na środki chemiczne w domach. W zasadzie większość środków chemicznych nie jest szkodliwych w bezpośrednim działaniu. Mogą jedynie negatywnie wpływać na naszą skórę w miejscach, gdzie jest ona uszkodzona. To samo tyczy się wszelkich dróg oddechowych i pokarmowych. W każdym razie tego typu rzeczy trzeba trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci, bo dla nich mogą tworzyć wyjątkowo poważne zagrożenie.

środki czystości (pixabay.com)

Odpowiednie wyposażenie

Skuteczne przeprowadzanie porządków jest zależne od tego co mamy pod ręką. Podstawą będzie posiadanie dobrego odkurzacza, który nas nie zawiedzie w żadnej możliwości. Przy zakupie odkurzacza powinniśmy kierować się przede wszystkim jego mocą. Gdy nie będzie wystarczająco mocny, to nie zbierze dokładnie wszelkich śmieci i zabrudzeń z podłogi. Warto wyposażyć się także w mopy sznurkowe do mycia schodów i podłóg. Mopy sznurkowe mają to do siebie, że dużo lepiej ścierają powierzchnię niż mopy płaskie. Do tego wszystkiego przyda się odpowiednia ilość środków chemicznych. Każdy dom powinien być wyposażony w płyn do mebli, podłóg oraz okien. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na zabudowę odkurzacza do budynku. Nazywa się to wtedy odkurzaczem centralnym i ułatwia odkurzanie w całym domu. Problemem tylko może być odpowiednie składowanie odpadków, które wędrują we wskazane miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*