Dlaczego uwielbiamy superbohaterów?

Każdy z nas słyszał o Supermanie, Batmanie, Wonder Woman, Flashu, Iron Manie i innych superbohaterach. Uwielbiamy ich. Są oni naszymi wzorcami, niedoścignionymi ideałami i niespełnionymi marzeniami. Chcemy by byli oni częścią naszej rzeczywistości i pragniemy być tacy, jak oni. Skąd jednak bierze się nasze zamiłowanie do bohaterów filmów i komiksów?

Iluzja podobieństwa

Pierwszym powodem naszego oddania i zaangażowania jest pozorne podobieństwo. Za dnia bohaterowie przypominają zwykłych ludzi: pracują, uczą się, mają rodziny, związki. To właśnie złudne podobieństwo sprawia, że mamy wrażenie, że jesteśmy bardziej tacy jak oni. Pozwala nam mieć wrażanie, że w każdym z nas drzemie superbohater.

Odwaga i inne cnoty

Kolejnym powodem są nasze słabości. Nasi idole ratują ludzi z płonących budynków, zapobiegają katastrofom, wykazują się ponadprzeciętną odwagą i odpowiedzialnością. Tych właśnie cnót często brakuje nam, zwykłym ludziom. Odwaga i odpowiedzialność niekiedy nie leży w naszej naturze. W stresowych sytuacjach, raczej zamykamy się w sobie i wchodzimy pod biurko, zamiast przywdziewać strój bohatera, wypinać pierś do przodu i stawiać czoła wyzwaniu.

batman(sxc.hu)

batman(sxc.hu)

Boskie życie

Kiedy przypatrujemy się życiu naszych idoli, nie zauważamy w nim żadnych wad: są oni sławni, często bogaci, mają supermoce. A my? My jesteśmy ograniczeni rzeczywistym ludzkim ciałem. W głębi duszy czujemy, że każdy superbohater jest wewnętrznie wolny. Ani szef w pracy, ani przepełniony kosz z praniem, ani comiesięczne rachunki za prąd zdają się nie mieć żadnej wagi w obliczu zagłady całej rasy ludzkiej. Też byśmy tak chcieli. Tech chcielibyśmy być wolni.

2 Responses to Dlaczego uwielbiamy superbohaterów?

  1. Kuba napisał(a):

    Może dlatego, ze są tacy wspaniali? 🙂

  2. Juan napisał(a):

    Odrobina rozrywki nikomu nie zaszkodziła, ale nie warto się zbytnio wczuwać w rolę superbohatera, którym nigdy nie będziemy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*