Defektoskopia ultradźwiękowa – nieinwazyjna metoda badania

Badania nieniszczące są stosowane coraz częściej w zastosowaniach produkcyjnych. Pozwalają one na sprawdzenie próbki pod względem strukturalnym i ocenieniem czy spełnia ona wymagania, które stawiane są przez specyfikacje techniczne i normy jakościowe. Można w ten sposób oszacować bezpieczeństwo ich stosowania bez konieczności zniszczenia próbki. Takie badanie można przeprowadzić na wiele sposobów. W praktyce najczęściej wykorzystuje się ultradźwięki, które pozwalają na relatywnie proste wykorzystanie ich w praktyce. Dodatkowo są bezpieczne i tańsze w eksploatacji. Za ich pomocą jesteśmy w stanie pozyskać kluczowe informacje o stanie konstrukcji, na każdym etapie produkcji. Zasada działania jest prosta i w całości opiera się na zjawisku rozchodzenia się fal dźwiękowych w ośrodkach stałych. Poprzez przyłożenie prądu dochodzi do drgania płytki piezoelektrycznej, która odpowiada za wysyłanie impulsów dźwiękowych. Odebranie takiej fali dostarcza informacji o stanie strukturalnym próbki i pozwala na ocenienie jej jakości czy też bezpieczeństwa.

Defektoskop

Defektoskopia ultradźwiękowa wymaga zastosowania specjalistycznego urządzenia z odpowiednio dobraną głowicą. Pomiędzy nią a próbkę nakłada się płyn (podobny jest w przypadku klasycznego badania USG), który pozwoli na równomierne rozchodzenie się dźwięku w przedmiocie badanym. Fala dźwiękowa, która będzie przechodziła przez taki materiał będzie odbijała się do wszelkich nierówności w strukturze. Dzięki temu zyskamy informacje na temat pęknięć lub innych wad. Badania tego rodzaju przeprowadzane są przez specjalistyczne firmy, jak Ndt24.pl. Pierwsza stosowana technika polega na użyciu dwóch elektrod, które umieszczane są naprzeciwko siebie, a pomiędzy nimi umieszcza się próbkę. W tym układzie jedna z nich służyć będzie za nadajnik, druga zaś będzie pełniła rolę odbiornika. Jeżeli struktura badanego materiału będzie bez zarzutu to fala dźwiękowa dojdzie na drugą stronę bez żadnych zakłóceń. Jeżeli w strukturze będą występowały wady i nieciągłości materiału to przebieg fali dźwiękowej będzie zaburzony lub w ogóle nie zostanie odebrana. Na tej podstawie możemy określić liczność wad oraz ich rozmiar.

Badanie USG działa na tej samej zasadzie co defektoskopia ultradźwiękowa (sxc.hu)

Badanie USG działa na tej samej zasadzie co defektoskopia ultradźwiękowa (sxc.hu)

Metody pomiaru

Druga stosowana metoda zakłada wykorzystanie tylko jednej głowicy. Jest ona zarówno nadajnikiem, jak i odbiornikiem. Całość wygląda bardo podobnie, ale występuje jedna zasadnicza różnica. W przypadku tej metody nie bada się już fali dźwiękowej, która przechodzi na drugą stronę, ale tą, która zostanie odbita od drugiego końca materiału. Na podstawie upływu czasu od nadania do odbioru możliwe jest określenie grubości próbki, jak również położenia nieciągłości materiału. Obie te metody są wykorzystywane równie często. Badania nieniszczące znajdują zastosowanie w przemyśle z tego powodu, że są bezpieczne w stosowaniu. W czasie użytkowania nie dochodzi do powstawania niebezpiecznych zjawisk, a wyniki są natychmiastowe. Doświadczona osoba jest w stanie bardzo szybko przeprowadzić badanie i określić czy próbka nadaje się do eksploatacji czy też powinna zostać zawrócona.

Komentarze do Defektoskopia ultradźwiękowa – nieinwazyjna metoda badania

  1. Kazimierz J. pisze:

    Według mnie badania ndt to jedyna słuszna opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*