Odense

Odense

odenseherb

 

Odense jest trzecim największym miastem Królestwa Danii. Położone jest ono na wyspie Fionia i znajduje się u ujścia rzeki Odense Fjord. Miasto zamieszkałe jest przez 160 tysięcy osób i jest jednym z najstarszych duńskich miast – powstało w 988 roku. Z tym miastem związany jest Hans Christian Andersen, który urodził się w Odense. Z tego miasta pochodzą też inne słynne osobistości – Caroline Woźniacki, Hans N. Andersen i Nicki Pedersen.

odense-noc

Odense nocą

Historia

Niezwykle trudno jest określić, którego roku sięgają początki tego miasta. Zwyczajowo przyjmuje się, że jest to 988 rok, czyli ten, w którym miasto otrzymało przywileje od cesarza Ottona II. Ważnym wydarzeniem w historii tego miasta było zamordowanie króla Danii (i świętego) Kanuta wraz z jego bratem Benedyktem oraz towarzyszącymi osobami. Wydarzenia rozegrały się w 1086 roku przed ołtarzem kościoła św. Albana. W Odense rezydowała królowa Danii Krystyna saska – konkretniej w zamku Næsbyhoved. Miejscowość ta była również ważnym ośrodkiem handlowych. W XVIII wieku nastąpił bardzo szybki rozwój miasta. Wszystko za sprawą dobrych kontaktów z Lubeką i Norwegią. Ważnym wydarzeniem było urodzenie się Hansa Christiana Andersena, czyli najpopularniejszą osobą z Danii.

andersen

Hans C. Andersen – najbardziej znana osobistość, która urodziła się w Odense

syrenka

Syrenka jest najbardziej popularną postacią z bajek Andersena (pomnik znajduje się w Kopenhadze)

Zabytki

Najważniejszym zabytkiem jest Katedra św. Kanuta – jest to miejsce, gdzie zamordowany został król Danii. Kościół otrzymał imię na jego cześć (wcześniej został uznany za świętego). W świątyni znajdują się grobowce królów Danii (Eryk II, Jan II Oldenburg, Chrystian II Oldenburg, Krystyna saska, Izabela Habsburg itd.) Ciekawym miejscem jest także kościół Joannitów, dom rodzinny H. Ch. Andersena (obecnie jest to muzeum). Dla turystów znają się także dodatkowe atrakcje, tj. Muzeum Carla Nielsena, Muzeum Kolei Duńskich, Muzeum Sztuki Fionii, ZOO itp.

odense-ulica

Urokliwe ulice z dala od centrum miasta

Ciekawostki

  • W Odense urodził się znany na całym świecie bajkopisarz – Hans Christian Andersen
  • Jest to jedno z najstarszych duńskich miast
  • 1000-lecie miasta obchodzone było w 1988 roku
  • Odense jest miastem uniwersyteckim
  • Jest to pierwsze miasto w Królestwie Danii, które otrzymało oświetlenie ulic, kanalizację oraz elektryczność
  • Postać, która znajduje się w herbie to król Danii św. Kanut, poniżej jego sylwetki znajduje się złota lilia, która stała się nieoficjalnym symbolem tego miasta.

Zdjęcia pochodzą z serwisu sxc.hu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*