Kopenhaga

Kopenhaga

kopenhagaherb

Kopenhaga jest stolicą i zarazem największym miastem Królestwa Danii. Pomimo tego mieszka w niej jedynie pół miliona osób (w przypadku metropolii – Wielkiej Kopenhagi – jest to niemal 1 mln 200 tys. mieszkańców). Dużą zaletą tej miejscowości jest to, że zdecydowanie różni się od pozostałych europejskich stolic – jest znacznie bardziej klimatyczna, daleko jej od zgiełku wielkich miast. Stolica Danii położona jest na jednej z największych wysp Europy – Zelandii (częściowo również na terytorium Amager).

kopenhaga

Piękny widok na Kopenhagę

Historia

kopenhaga2

Kameralna strona miasta

Historia Kopenhagi sięga czasów wikingów, którzy na tych terenach urządzili sobie targowisko. Nie są to jednak formalne początki tego miasta. Została ona założona tak naprawdę dopiero w 1167 roku przez biskupa Roskilde Absalona. Te tereny znalazły się w jego władaniu wraz z nadaniem praw do części Zelandii przez króla Waldemara I. Miejscowość ta została nazwana „Kiopmanhafn” – co znaczyło port kupiecki. Położenie tej miejscowości miało głębszy sens. Kierowano się tym, aby znajdowała się ona w sąsiedztwie najważniejszych ośrodków władzy królewskiej, czyli Roskilde i Lundem. Na dodatek, co ważniejsze, znajdowała się na przecięciu ważnych szlaków handlowych. Można więc powiedzieć, że od początku kierowano się tym, aby miasto to miało strategiczna rolę w rozwoju państwa duńskiego. Dzięki temu Kopenhaga rozrastała się bardzo dynamicznie. Największe zasługi w tym wszystkim miał handel, który był siłą napędową przemian. Prawa miejskie zostały nadane w 1254 roku. To wszystko doprowadziło do tego, że zrodził się konflikt na polu dwóch dużych miast kupieckich – Kopenhagi właśnie oraz Lubeki. Na tle tego konfliktu doszło nawet do kilku zbrojnych najazdów. Później o prawa do miasta spierali się: król Krzysztof I oraz biskup Jakob Erlandsen. Miasto stało się stolicą Danii na przestrzeni lat. Już w 1420 roku rezydował tam ówczesny król, Eryk Pomorski (rezydował w nowym zamku Slotsholmen). Formalnie stolicą została w 1443 roku. W tym czasie stała się także miastem koronacyjnym królów Danii.

Zabytki

Na terenie miejscowości znajduje się bardzo wiele cennych zabytków. Do najbardziej cennych można zaliczyć gotycko-romańską Katedry Roskilde. Jest to miejsce, gdzie pochowani są duńscy królowie. Duże zainteresowanie budzą także dwa pałace. Pierwszy z nich to Amalienborg. Jest to pałac królewski, który powstał w epoce baroku. Ciekawa jest również letnia rezydencja królów, czyli Rosenborg. Dla osób, które wolą inne atrakcje niż zabytki, polecane są takie miejsca jak: Muzeum Narodowe, Muzeum Rekordów Guinnessa, Muzeum Erotica czy też Danmarks Akvarium (Oceanarium).

Z Polski do Danii

Z Polski do Danii można dostać się na kilka sposobów. Przede wszystkim najbardziej wygodne jest podróżowanie liniami lotniczymi. Na terenie Kopenhagi znajduje się lotnisko Kopenhaga-Kastrup, które obsługiwane jest przez polskie linie lotnicze. Możliwy jest również dojazd samochodowy. Drogę od zachodniej granicy Polski do Kopenhagi można przebyć w czasie nie dłuższym niż 7 godzin. Często wybierane są linie autobusowe (czas wydłuża się do 12 godzin) oraz przy wykorzystaniu promów (Świnoujście-Ystad – do 7 godzin).

andersen

Hans Chrystian Andersen

Ciekawostki

  • Symbolem miasta jest Syrenka – postać z bajek Andersena

  • W Kopenhadze znajduje się najpopularniejszy na świecie lunapark – Ogrody Tivoli (najwyższa karuzela na świecie, 80 m wysokości – Star Flyer)

  • Ulica Stroget to pierwsza wyasfaltowana ulica na świecie

  • Najpopularniejszą osobą, która mieszkała w Kopenhadze jest Hans Chrystian Andersen – pisarz bajek dla dzieci
  • Kopenhaga uważana jest za najradośniejszą stolicę państw Skandynawskich

Zdjęcia pochodzą z serwisu sxc.hu.

Komentarze do Kopenhaga

  1. H.K.P napisał(a):

    Witam, w ktorym miejscu w Kopenhadze zdajduje sie ulica z drewnianymi domkami na zdjeciu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*