Århus

Århus

aarhusherb

Aarhus jest drugim pod względem wielkości miastem, które położone jest w Królestwie Danii. Funkcją tej miejscowości jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej komunikacji – znajduje się tutaj ważny port morski oraz węzeł kolejowy. Aarhus położony jest na Półwyspie Jutlandzkim i znajduje się na trasie tzw. Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Miasto zamieszkałe jest przez ponad 240 tysięcy osób. Z tego ogromną część stanowią studenci, którzy podjęli naukę w jednym z tutejszych uniwersytetów. Aarhus jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Danii.

Historia

Według podań wynika, że na terenach Aarhus znajdowała się osada wikingów. Otoczona była wałem obronnym oraz usytuowana na przesmyku pomiędzy morzem i rzeką. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa Aros, co oznacza „ujście rzeki”. Już od 948 roku miasto stało się siedzibą diecezji Aarhus. Historycznie miasto było mennicą, ale jej funkcję przejęło Roskilde. Był też ważnym centrum handlowym. Swoją pozycję miasto osiągnęło jednak dopiero w XIX wieku. Wpływ na to miała niewątpliwe budowa połączenia kolejowego z resztą państwa oraz skuteczna industrializacja. To wszystko spowodowało, że Aarhus zaczęło się rozwijać bardzo szybko i dynamicznie. Głównym zajęciem tamtejszej ludności był handel, żegluga, przemysł stalowy, włókienniczy oraz spożywczy.

uniwersytetaarhus

Uniwersytet w Aarhus

Zwyczaje

W Aarhus organizowane są liczne festiwale muzyczne. SPOT Festival jest jednym z najbardziej wyczekiwanych, rockowych wydarzeń tego typu. Zjeżdżają się na niego ludzie z całego świata – w tym głównie ludzie młodzi. Znany jest również Jazz Festival, który spotyka się z niezwykłym uznaniem przyjezdnych.

Zabytki

Na terenie miasta znajduje się wiele ciekawych miejsc, które są konieczne do zobaczenia przez podróżnych. Przede wszystkim atrakcyjna jest Katedra Aarhus Domkirke – jest to najdłuższy i najwyższy taki obiekt w całej Danii. Kompleks świątynny został wzniesiony ok. 1200 roku. Znajduje się tutaj także pałac Marselisborg, który był letnią rezydencją duńskiej rodziny królewskiej z lat 1900–1902. Do innych atrakcji można zaliczyć takie miejsca jak: Muzeum Przyrodniczo-Historyczne, Muzeum Duńskiej Straży Pożarnej, Muzeum Wikingów, Muzeum Miasta Aarhus, Muzeum Sztuki oraz wiele, wiele innych.

katerda_aarhus

Katedra Aarhus Domkirke

Ciekawostki

  • Jest to miasto uniwersyteckie – 20% mieszkańców to studenci
  • Aarhus pod względem demograficznym jest jednym z najmłodszych miast świata (co piąta osoba nie ukończyła jeszcze 25 roku życia)
  • Z tej miejscowości pochodzi wiele znanych osób: Jens Christian Skou – laureat Nagrody Nobla z chemii oraz Jorgen Leth – reżyser i poeta
  • Herb miasta przedstawia postaci św. Klemensa oraz św. Pawła.

Zdjęcia pochodzą z serwisu sxc.hu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*