Dania

Królestwo Danii

dania-flaga

Królestwo Danii (Dania) jest europejskim państwem, które znajduje się w Skandynawii (Europa Północna). Uważane jest za najmniejsze z państw nordyckich, chociaż formalnie Grenlandia i Wyspy Owcze również jest częścią tego państwa – w ten sposób znalazłaby się na 12. miejscu pod względem powierzchni spośród wszystkich krajów świata. Dania oraz wszystkie jej podległe tereny tworzą Wspólnotowe Królestwo Danii.

dania-palac

Pałac w Danii

Nazwa państwa

Nazwa państwa pojawiła się po raz pierwszy ok. 955 roku na kamieniach runicznych z Jelling. Oznaczała ona „graniczny las Duńczyków”.

Państwo w Europie

Dania sąsiaduje bezpośrednio tylko z Niemcami (od południa), jednak przez cieśninę Sund graniczy także ze Szwecją. Jest to państwo przejściowe, które znajduje się pomiędzy Europą Północą i Środkową. Królestwo Danii położone jest w większości na Półwyspie Jutlandzkim, ale część państwa położona jest na 406 wyspach (zamieszkałych jest tylko 79; najważniejsze: Zelandia, Fionia, Lolland, Bornholm). Największymi miastami Danii są: Kopenhaga (stolica kraju – 520 tys.), Aarhus (240 tys.) raz Odense (160 tys).

dania-pomnik

Pomnik w Danii

Polityka

W Danii panuje ustrój zwany monarchią konstytucyjną – głową państwa jest królowa Małgorzata II, ale władzę ustawodawczą sprawuje parlament Folketing. W Danii panuje najstarsza, ciągła europejska monarchia. Ten rodzaj ustroju stosowany jest od 1849 roku.

FAKTY:
Głowa państwa – Małgorzata II
Premier – Helle Thorning-Schmidt
Stolica – Kopenhaga
Ustrój polityczny – monarchia konstytucyjna

dania-zamek

Zamek Kronborg

Historia

Uważa się, że te tereny pierwotnie zamieszkały były przez plemiona germańskie. Później znaczące okazały się wpływy Anglów, Jutów oraz Sasów. Na przestrzeni lat postępowało zjednoczenie kraju i rozwój tożsamości narodowej. W IX wieku państwo przyjęto religię chrześcijańską. W tamtych czasach panował król Kanut II Wielki, który pod swoim władaniem miał także Anglię, Norwegię, południową Szwecję oraz niewielki fragment Finlandii. W późniejszych latach doszło do zwiększenia wpływu Duńczyków, rozpoczęła się ekspansja w rejonach Morza Bałtyckiego. W 1397 roku Dania utworzyła Unię Kalmarską, która zrzeszała państwa Skandynawskie. W okresie rozbiorów, Dania (obok Turcji) była jedynym krajem, który wyraźnie zaprotestował przeciwko likwidacji Polski po III rozbiorze w 1795 roku.

Podczas I wojny światowej Dania pozostała neutralna i w dużej mierze udało się uniknąć walk zbrojnych na jej terenach. Podczas II wojny światowej również przyjęła bierną pozycję i w 1940 roku została bez oporu zajęta przez hitlerowskie Niemcy. Pomimo tego udało się jej zachować suwerenność. W 1949 roku Dania wstąpiła do NATO.

andersen

Hans C. Andersen – duma Duńczyków

Warunki gospodarcze

Dania jest krajem dobrze rozwiniętym pod względem gospodarczym. Uważa się, że jest to jedno z najbardziej wolnych państw świata – oznacza to, że w Danii jest stosunkowo mało restrykcyjnych ograniczeń, które narzucane są przez aparat władzy na zwykłych mieszkańców. PKB klasyfikuje to państwo na 7. miejscu na świecie. Najbardziej znane przedsiębiorstwa na świecie (pochodzące z Danii) to: Maersk, Lego, Carlsberg.

Ludność

Populacja – 5 593 000 (2012 r.)

Ponad 90% ludności stanowią Duńczycy, ale obecne są także wpływy takich narodowości jak: Turcy, Serbowie, Arabowie, Niemcy, Holendrzy, Bośniacy, Szwedzi.

Dania jest państwem chrześcijańskim, wyznania protestanckiego (82%). Prawie 12% osób deklaruje się, że nie wyznaje żadnej religii. Na kolejnych miejscach jest islam, katolicyzm oraz hinduizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*