Czy można oszczędzać prąd w warunkach domowych?

Każdy teraz wspomina o tym jak bardzo ważne jest oszczędzanie prądu. Wiadome, że rachunki z roku na rok są coraz wyższe i trzeba jakoś działać aby nie stracić wszystkich pieniędzy na same opłaty. Oczywiście pamiętanie o gaszeniu światła wychodząc z pokoju raczej nic nie da, ponieważ żarówki mają bardzo małą moc i ich zużycie prądu na tle innych urządzeń jest znikome. Starsi ludzie ciągle powtarzają, że w ten sposób można coś zaoszczędzić, ale chyba nie widzą że w ten sposób rachunki raczej się nie zmieniają. To jednak nie oznacza, że nie ma żadnej możliwości na zaoszczędzenie prądu.

Podstawowe błędy

Każdy w swoim domu ma kilka takich urządzeń, które wręcz pożerają prąd. To są między innymi wszystkie urządzenia, które podgrzewają wodę przez użycie prądu elektrycznego. Do tego można zaliczyć chociażby bojler, żelazko czy czajnik. Te urządzenia pochłaniają dużą ilość mocy i to one mogą najbardziej wpłynąć na miesięczne zużycie prądu. Jednak nie ma możliwości skrócenia czasu gotowania wody w czajniku, czy zrezygnowania z żelazka. Warto wspomnieć o takich urządzeniach jak telewizor czy komputer. One także pobierają całkiem sporo mocy i wychodząc gdzieś lepiej je po prostu wyłączyć. Komputer który pracuje całymi dniami może podwyższyć miesięczny rachunek nawet o kilkadziesiąt złotych. Często zapominamy właśnie wyłączyć komputera, lub zasypiamy przed telewizorem. To jest bardzo dużym błędem. W przypadku nowoczesnych telewizorów można ustawić opcje, która wyłączy urządzenie po określonym czasie i gdy kładziemy się do łóżka to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z tej opcji.

panele słoneczne (pixabay.com)

Instalacje

Czasem zdarza się, że po przejściu gwałtownej burzy zabraknie nam prądu. Niektóre elektrownie odcinają zasilanie gdy widzą że nadchodzi wyjątkowo gwałtowna burza. To może zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom, zwłaszcza na drogach. Jednak burze czasem potrafią uszkodzić linie energetyczne, przez co zostajemy bez prądu. Dobrze jest posiadać w domu agregat prądotwórczy, ale to jest rozwiązanie tylko chwilowe. Ciekawym pomysłem są projekty fotowoltaiczne. Umieszczenie paneli słonecznych na dachu własnego domu może pomóc w zaoszczędzeniu prądu. Warunkiem będzie tylko dobra i słoneczna pogoda. Panele potrafią zapewnić wystarczającą ilość prądu do korzystania z podstawowych urządzeń domowego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*