Budowa lokalnej sieci komputerowej

W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym gospodarstwie obecny jest internet. Technologia wciąż się rozwija a zakup urządzeń niezbędnych do pracy z internetem jest coraz tańszy. Dobry komputer do prac biurowych i przeglądania internetu można zakupić do 1000zł. Nie są to jakieś wielkie koszty. Jednak do budowy lokalnej sieci potrzeba troszkę więcej wkładu własnego. Internet do domów dostarczają specjalistyczne firmy, które już w standardzie oferują cały niezbędny sprzęt i okablowanie. Inaczej jest w kwestii podłączania internetu w biurach lub w innych budynkach pracy.

Internet do biura

Podłączenie internetu do pomieszczenia biurowego nie jest już takie proste jak w przypadku domowych rozwiązań. W przypadku domu wystarczy pojedynczy router odpowiedzialny za rozdzielenie sygnału i kable do przyłączenia. Czasami potrzebny jest jeszcze dodatkowy rozdzielacz sygnału aby podłączyć telefon stacjonarny. Na tym się kończy sprzęt domowy. W przypadku biura potrzebny jest większe rozdzielenie sygnału, ponieważ będzie podłączone więcej urządzeń. Dlatego najpierw należy dokładnie rozplanować pomieszczenie i zastanowić się nad rozmieszczeniem stanowisk oraz innych potrzebnych komponentów. Do samego rozdzielenia sygnału internetowego będzie potrzebny przełącznik. Przełączniki mają dużą ilość gniazdek i za pomocą kabli internetowych trzeba podłączyć każdy komputer. Warto też zastanowić się nad tym aby w pomieszczeniu był standard wi-fi, tak aby mobilne urządzenia łatwo podłączyć. Nie należy zapominać o estetyce pomieszczenia, a dokładniej o umiejscowieniu kabli zasilających jak i internetowych. W tym celu stosuje się montowane do ściany korytka.

internet (pixabay.com)

Problemy z siecią

Jak wiadomo takie instalacje czasem ulegają awarii. W przypadku domowych awarii sprawa jest prosta, ponieważ sieć nie jest rozległa. Sama diagnostyka polega głównie na sprawdzeniu najpierw urządzenia rozdzielającego sygnał. Jednak najczęstszym problemem są uszkodzenia kabli, ponieważ to one są najbardziej narażone. Zazwyczaj uszkodzeniu ulega kabel na zewnątrz domu ze względu na warunki pogodowe. W przypadku wiatru często dochodzi do zerwania. Jeśli chodzi o rozległe sieci biurowe, problem może być bardziej poważny. Trudno jest przejrzeć kilkadziesiąt kabli, które są dodatkowo schowane w korytkach. W takim wypadku stosuje się różnego rodzaju przyrządy pomiarowe. Niestety tego typu przyrządy pomiarowe raczej nie są dostępne dla ludzi prywatnych i nie ma mowy o stosowaniu ich na własną rękę, a to ze względu na ich koszt.

Komentarze do Budowa lokalnej sieci komputerowej

  1. Mateusz napisał(a):

    Ciekawe jak to wygląda w wielkich korporacjach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*