Bezpieczna praca w zakładach przetwórczych

Bezpieczeństwo w pracy jest jednym z najważniejszych zagadnień, jakie muszą zostać spełnione przez pracodawców. Jest to istotne, ponieważ niedopełnienie obowiązków w tym zakresie może spowodować powstawanie wielu sytuacji niebezpiecznych, które mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim może dojść do wypadku, który znacząco wpłynie na sprawność oraz jakość życia danego pracownika. Tym bardziej, że działania w zakresie BHP nie należą do najdroższych i bez problemu są możliwe do wdrożenia w życie. Większość zagrożeń można wyeliminować poprzez proste zmiany w strukturze organizacyjnej firmy – np. zamiana miejsc stanowisk pracy.

kask

Kask jest środkiem ochrony indywidualnej, który ma chronić nas przed uszkodzeniami mechanicznymi głowy (sxc.hu)

Bezpieczeństwo w zakładzie pracy

Na terenie zakładu pracy osobą odpowiedzialną za zapewnienie bezpieczeństwa jest pracodawca. Nie znaczy to jednak, że to on będzie wdrażał nowe rozwiązania do zakładu – do tego potrzebna jest specjalistyczna wiedza, która mają specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak to właściciel musi taką osobę zatrudnić i zlecić jej zajęcie się wszystkimi zagadnieniami. W przypadku, gdy takie rzeczy nie będą dopełnione to właśnie pracodawca będzie ponosił tego konsekwencje. Będą one tym większa, im bardziej poważne będą zaniedbania. Dlatego warto jest dołożyć wszelkich starać do tego, aby zapewnić należyty poziom bezpieczeństwa. Pieniądze nie powinny grać aż takiej roli w przypadku, gdy na szali jest ludzki zdrowie i życie. Tym bardziej, że prędzej czy później będzie kontrola z Inspekcji Pracy i ukaże wszystkie nieprawidłowości i wyegzekwuje kary finansowe. Nie jest to więc żadna oszczędność.

maszyna

W zakładach przemysłowych występuje wiele maszyn, które mogą powodować zagrożenie i w konsekwencji doprowadzić do poważnego wypadku. Może się on zakończyć utratą zdrowia lub życia (sxc.hu)

Specjalista od bezpieczeństwa

Zadaniem osoby, która pracuje jako specjalista ds. BHP należy przede wszystkim identyfikowanie zagrożeń, wdrażanie rozwiązań, które eliminują te niebezpieczeństwa oraz przeprowadzanie szkolenia BHP Poznań. Te ostatnie są bardzo ważne, ponieważ potrafią znacząco zredukować ilość wypadkowych sytuacji, które zdarzają się na terenie zakładu. Ich celem jest uświadomienie ludzi z jakimi zagrożeniami mają do czynienia, czego się wystrzegać oraz na co zwracać uwagę. W przypadku, gdyby nie praktykowało się takich szkoleń to odsetek wypadków w zakładach pracy byłby znacznie wyższy. Nie wszyscy są świadomi nawet podstawowych zagrożeń. W takich zakładach pracują różne osoby, o różnym poziomie wykształcenia. Nie można zakładać, że coś jest oczywiste – tak się może wydawać dla nas, ale inni będą mieli z tym problem. W przypadku BHP może to zakończyć się tragicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*