Bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych

Bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym jest bardzo ważne. Tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że w takim miejscu występuje wiele zagrożeń. Są to przede wszystkim urządzenia poddozorowe, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Dlatego tak istotne jest, aby zagwarantowany był odpowiedni poziom bezpieczeństwa na terenie takiego zakładu. Osobą, która jest odpowiedzialna za to jest pracodawca. Nie oznacza to jednak, że samodzielnie musi pełnić wszystkie funkcje służby BHP. Zazwyczaj zatrudnia on sztab ludzi, którzy zajmują się takimi rzeczami jak identyfikacja zagrożeń w miejscu pracy, przeprowadzanie szkoleń, ocena ryzyka zawodowego itp.

Wypadki w pracy

Najwięcej wypadków zdarza się jednak w miejscach, które są stosunkowo niepozorne. Częstym powodem kontuzji jest np. upadek. Najczęściej występuje on w miejscach, gdzie dochodzi do różnego rodzaju wycieków. Zwłaszcza jeżeli charakter takiego zakładu wiąże się z przetwarzaniem substancji, które są śliskie (np. oleje mineralne). Konieczne jest wyeliminowanie zagrożeń tego typu, ponieważ jest to poważne zagrożenie. Zwykły upadek może być zagrożeniem dla zdrowia lub życia, ale przecież można upaść na pracującą maszynę. W ten sposób niebezpieczeństwa tylko się mnożą. Najczęściej zapobiega się to poprzez stosowanie różnego rodzaju podłóg, które mają zabezpieczenia antypoślizgowe. Mogą to być różnego rodzaju żywice, które cechują się tym, że mają dobrą przyczepność. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa również na schodach. W ten sposób pozbywamy się zagrożenia upadku z większej wysokości. W zakładach przemysłowych najczęściej stosowane są schody metalowe – głównie z uwagi na to, że można je łatwo modernizować, ale też dlatego, że zapewniają dobre właściwości antypoślizgowe. Duży wpływ na to ma również perforowana powierzchnia.

Schody metalowe zapobiegają poślizgnięciu się /sxc.hu

Schody metalowe zapobiegają poślizgnięciu się /sxc.hu

Inne zagrożenia

Bardzo niebezpieczne są wszystkie urządzenia, które znajdują się w takim miejscu pracy. Są to różnego rodzaju maszyny, które podlegają Urządowi Dozoru Technicznego. Oznacza to, że muszą przejść one szereg badań, aby w ogóle zostać dopuszczonym do użytku. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa i wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ może łatwo dojść do powstania zagrożenia dla zdrowia takiego operatora. Wypadki z udziałem takich urządzeń są jednak nad wyraz częste. Konieczne jest więc wprowadzenie nowej polityki bezpieczeństwa, która pozwoli na ograniczenie takich sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*