Bezpieczeństwo w pracy

Bezpieczeństwo w pracy jest niezwykle ważną rzeczą. Wiele słyszy się o tym, że ludzie często odnoszą obrażenia w pracy, co jest sytuacją bardzo niepożądaną. Są to z reguły osoby, które pracują w miejscach narażonych na większe niebezpieczeństwo, czyli zakładu przemysłu ciężkiego i wydobywczego. Dlatego to właśnie w tych miejscach powinniśmy położyć szczególny nacisk na tym, żeby zabezpieczyć każde stanowisko pracy oraz przeszkolić właściwie pracowników. Dzięki temu będziemy w stanie zminimalizować ilość sytuacji wypadkowych na terenie zakładu. Osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo jest pracodawca. Z tego powodu to właśnie on musi zatroszczyć się o to, żeby pracownicy mieli odpowiednie warunki, które nie będą powodowały ryzyka wystąpienia niepożądanych sytuacji.

Inspekcja BHP

Jedną z ważniejszych osób będzie jednak inspektor BHP, który będzie w stanie stworzyć warunki, które będą bezpieczne. Do wykonywania tych zadań potrzebne są specjalne umiejętność oraz wiedza. Przede wszystkim wymagane jest, aby przeprowadzić ocenę ryzyka i wyeliminować je poprzez zastosowanie indywidualnych ochronników lub też elementów ochrony zbiorowej. W ten sposób niedopuszczany do powstania sytuacji niebezpiecznych lub minimalizujemy ich negatywne skutki. Ich zapewnienie spoczywa na barkach pracodawców i dlatego powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby tak właśnie było. Obsługa BHP  i zarządzanie nim jest bardzo trudne. Jeżeli nie mamy w swoim zakładzie specjalistów z tego zakresu to powinniśmy skorzystać z pomocy firm zewnętrznych.

W pracy należy zachować bezpieczeństwo (sxc.hu)

W pracy należy zachować bezpieczeństwo (sxc.hu)

Ocena ryzyka

Będą oni oferowali możliwie jak najlepsze usługi, które pozwolą nam na zapewnienie właściwych warunków do pracy. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ o wiele lepsze jest to, aby na miejscu była taka osoba i na bieżąco sprawdzała czy wykonywanie pracy jest bezpieczne. W przypadku dużych zakładów takich osób będziemy potrzebowali więcej niż tylko jedna. Inną ważną rzeczą będzie gotowość do przeprowadzenia badania powypadkowego – w sytuacji, gdy dojdzie już do tak niekorzystnej sytuacji. Każde rozwiązanie będzie się sprawdzać, ale jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie swoich pracowników to lepiej jest zatrudnić osobę na pełen etat, która będzie zajmowała się też szkolenia i wstępnymi oraz okresowymi. Może to być spora oszczędność dla pracodawcy, który nie będzie musiał ponosić kosztów obsługi firm zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*