Bezpieczeństwo w pracy na wysokościach

W każdej pracy najważniejszą rzeczą jest zachowanie bezpieczeństwa i higieny. Pozwala ona na realizowanie określonych zadań, bez obawy, że dojdzie do jakiegoś wypadku lub niebezpiecznej sytuacji. Jest to ważne nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawcy – jest on odpowiedzialny za to, żeby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla osób, które zatrudnia. W przeciwnym razie będzie musiał ponieść konsekwencje, które znacząco mogą wpłynąć na jego stan finansowy. W bardziej ekstremalnych przypadkach może być pociągnięty do innej odpowiedzialności karnej i za zaniedbania będzie odpowiadał przed sądem.

narzędzia

Narzędzia warto trzymać w specjalnych torbach monterskich /sxc.hu

Bezpieczeństwo zależne od pracodawcy

Bardzo niebezpieczne są wszystkie prace, które wykonywane są na wysokości. Przede wszystkim dlatego, że bardzo łatwo o wypadek. Zależy to od wielu czynników, ale najwięcej wypadków zdarza się właśnie wtedy, gdy dany pracownik znajduje się na znacznej wysokości. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby każdy pracownik miał zapewnione odpowiednie środki ochrony, które pozwolą mu na uniknięcie niebezpieczeństwa lub zmniejszenie skutków potencjalnego wypadku. Dla pracodawcy jest to sprawa kluczowa, która powinna zostać zrealizowana jak najszybciej. W tym celu zatrudnia się pracowników służb BHP – ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i organizowanie miejsc pracy tak, aby nie zagrażały zdrowiu oraz były ergonomiczne. Niekiedy naprawdę niewiele potrzeba, aby zapewnić ochronę dla pracowników. W pracy na wysokości wystarczy niekiedy dać im torby monterskie. W ten sposób nie muszą schodzić z drabiny, rusztowania i ryzyko upadku znacząco się zmniejsza.

Przepisy BHP

Kierownik budowy odpowiada za bezpieczeństwo na placu budowy /sxc.hu

Bezpieczeństwo na budowie zależne jest od kierownika budowy /sxc.hu

Ponadto zachodzi konieczność, aby stosować bardziej wyszukane zabezpieczenia. Przede wszystkim dotyczą one podparcia dla takiego pracownika. Najczęściej stosowane są drabiny, ale nie są to narzędzia, które przeznaczone są do ciągłej pracy. Zazwyczaj służą jedynie do chwilowego podparcia. Przede wszystkim są one niewygodne w użyciu, ponieważ wymagają np. tego, aby ciągle trzymać się co najmniej jedną ręką. Znacząco to utrudnia pracę, a w wielu przypadkach ją uniemożliwia. Dlatego ludzie tak często łamią przepisy BHP i puszczają się drabiny obydwiema rękami. To naraża pracownika na upadek, ponieważ niesamowicie łatwo jest wtedy stracić równowagę. Powinno się stosować różnego rodzaju podesty lub rusztowania – zapewniają one odpowiednie podparcie i gwarantują, że nie dojdzie do żadnego wydarzenia wypadkowego. Stosowanie ich jest wskazane, ponieważ pozwala na zminimalizowanie zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*