Bezpieczeństwo i higiena pracy zakładów przemysłowych

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezmiernie ważne. Zwłaszcza jeżeli chodzi o zakłady przemysłowe, w których spotkać możemy wiele maszyn i urządzeń, które uchodzą za niebezpieczne. Większość z nich podlega dozorowi UDT (Urząd Dozoru Technicznego), co tylko świadczy o tym, że mogą być niebezpieczne dla pracowników i innych osób, które przebywają na terenie zakładu. Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby pracodawca zagwarantował odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W tym celu może sięgnąć po wiele rozwiązań, które pozwolą na zrealizowanie tego założenia. Tym bardziej, że dla każdego właściciela jest ważnym, żeby jego przedsiębiorstwo słynęło z bezpieczeństwa. Ma to swoje pozytywne skutki, które objawiają się na wiele sposobów – jednym z nich jest aspekt finansowy.

kask
Ważnym elementem ochrony jest kask (źródło: sxc.hu)

Służby BHP na terenie zakładu

Najczęściej odbywa się to poprzez zatrudnianie odpowiednich osób, które będą stać na straży tego, aby na terenie zakładu przestrzegane były wszelkie zalecenia norm i rozporządzeń w sprawie BHP. W przypadku, gdy nie będą one przestrzegane to pracodawca może narazić się na poważne konsekwencje ze strony Inspekcji Pracy oraz pozostałych instytucji, które zajmują się nadzorem bezpieczeństwa. Dlatego w każdym zakładzie przemysłowym konieczne jest, aby zatrudnione były osoby, które wypełniają zadania służby BHP. Ta formalnie utworzona musi zostać wtedy, gdy zatrudnianych jest więcej niż stu pracowników. W sytuacji, gdy pracuje mniej osób to nie ma formalnego obowiązku, aby powoływać taką służbę. Wtedy jednak i tak musi być zatrudniona osoba, która zajmować się będzie tego rodzaju zagadnieniami. Jest to ważne, ponieważ bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa, który odnotowuje się na terenie takiego zakładu przemysłowego.

przyrząd
W zakładach przemysłowych wykorzystuje się zbiorniki pod ciśnieniem.
Są one skrajnie niebezpieczne w przypadku awarii (źródło: sxc.hu).

Obowiązki pracowników BHP

Obowiązki takich pracowników skupiają się przede wszystkim na organizowaniu szkoleń z zakresu BHP Mielec oraz na identyfikowaniu zagrożeń. Ważne są również działania, które opierają się na tym, żeby wyeliminować potencjalne niebezpieczeństwa i zagwarantować pracownikom odpowiednie warunki. W przeciwnym razie może dochodzić do sytuacji wypadkowych, które nie są pożądane i narażają pracodawcę na poniesienie znacznych kosztów. Dlatego nie warto jest oszczędzać na bezpieczeństwie, ponieważ nie ma rzeczy cenniejszych niż ludzie życie. Mniejsze znaczenie mają maszyny, które można naprawiać lub wymieniać na nowe. Zadanie pracowników BHP nie ograniczają się wyłącznie na w/w aspektach. Często w zakresie ich kompetencji znajduje się ochrona środowiska oraz przeciwpożarowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*