Aparaty fotograficzne – dawniej i dziś

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się robienie zdjęć. Każdy wśród znajomych ma co najmniej kilka osób, które zajmują się fotografią – większość czysto hobbistycznie, ale zdarzają się również osoby pracujące zawodowo w tej branży. Popularność zdjęć wzrosła gwałtownie wraz z rozwojem internetu. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że powstało wiele portali społecznościowych, które tylko zachęcają do tego, aby dzielić się fotografiami z rodziną lub znajomymi. Niektóre z portali przeznaczone są wyłącznie do tego, żeby zamieszczać tam zdjęcia. Inne zaś służą do komunikacji z innymi, ale ważną ich częścią jest zamieszczanie informacji o sobie – w tym również zdjęcia.

zdjęcie

Zdjęcia można wykonać szybko przy użyciu polaroida (sxc.hu)

Powszechność aparatów

W dawniejszych czasach robienie zdjęć było znacznie trudniejsze niż ma to miejsce dzisiaj. Przede wszystkim aparaty były przeznaczone dla nielicznych. Dzisiaj każdy ma łatwy dostęp do tych urządzeń – przede wszystkim jeżeli posiada telefon komórkowy. Niemal każdy nowoczesny model wyposażony jest w aparat, który służy do robienia zdjęć. Dawniej trzeba było posiadać urządzenie, które jest przeznaczone tylko temu. Nie było takich rozwiązań, które łączyły w sobie tak wiele możliwości. Z tego powodu dzisiaj jest to znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Nie ma konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu, aby zrobić odbitki. Wystarczy drukarka oraz papier do zdjęć. Możliwe jest także przeglądanie ich na ekranie komputera lub każdego innego urządzenia elektronicznego. Jest to niewątpliwa zaleta, która ma decydujący wpływ na popularności fotografii.

aparatfoto

Dzisiaj stosowane są aparaty cyfrowe (sxc.hu)

Dawne dzieje…

Dawniej wywołanie zdjęcia wiązało się z wieloma problemami. Przede wszystkim konieczne było posiadanie kliszy, czyli światłoczułego „papieru”, który wychwytywał wszelkie zmiany natężenia światła i na tej podstawie tworzył obraz. Później taki film trzeba było utrwalić oraz wywołać. Nie było to proste, ponieważ wymagało stosowania chemicznych odczynników, a sam proces przebiegał w ciemności. Kolejnym etapem było suszenie takiej kliszy i ponowne zanurzenie w substancjach chemicznych. Wynikało to z tego, że wpływ światła powodował, że dochodziło do prześwietlenia się kliszy i na zdjęciu powstawały plamy, których nie było widać podczas robienia zdjęć. Następnie taki film umieszcza się w powiększalniku, gdzie zostaje „wypalany” na papierze fotograficznym. W ten sposób powstają zdjęcia, które później można oprawić w ramkę lub powiesić na ścianie.

2 Responses to Aparaty fotograficzne – dawniej i dziś

  1. Aga napisał(a):

    Dawna fotografia miała w sobie coś niezwykłego, nie to co obecna ( tu tez zdarzają się czasem perełki). Jak najlepiej uzyskać współczesnym sprzętem efekty takie jak 100 lat temu?

  2. UWIELBIAM STARE FOTOGRAFIE! napisał(a):

    stare fotografie mają w sobie to COŚ, oczywiście niektóre z współczesnych też, jednak…. Stara fotografia ma w sobie coś znacznie bardziej interesującego od tych współczesnych. Chyba dlatego tak jest, że tam była tylko JEDNAK próba by wykonać to arcydzieło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*