Akty notarialne

W polskim prawie wymagane jest poświadczenie notariusza przy zawieraniu różnego rodzaju umów i podejmowaniu czynności prawnych. Za swoją pracę pobiera on tak zwaną taksę notarialną. Do podstawowych czynności notarialnych należy sporządzanie poświadczeń i aktów notarialnych.

prawo(sxc.hu)

prawo(sxc.hu)

Czym zajmuje się notariusz?
W prywatnym, rodzinnym życiu najpowszechniejszą sytuacją, w której wymagana jest obecność tego prawnika są wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem majątku. Tworzy on akty poświadczające dziedziczenie, umowę o spadku, a także akt zrzeczenia się dziedziczenia oraz uchylenia go.

Notariusz zajmuje się także sporządzaniem oświadczenie darczyńcy przy umowie darowizny, oraz poświadczeniem wszystkich umów związanych z użytkowaniem wieczystym nieruchomości. Spisują oni także protokoły z walnych zgromadzeń organizacji oraz spółek. Sporządzają protesty weksli i czeków, a także przyjmują na przechowanie dokumenty, papiery wartościowe i pieniądze.

W przypadku prowadzenia spółki, obecność tego prawnika potrzebna jest w różnych sytuacjach. Między innymi w czasie zawierania umowy spółki komandytowej, ustanowienia statutu spółki komandytowo- akcyjnej oraz umowie spółki zoo.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

W branży prawnej wciąż funkcjonuje przekonanie, ze najlepszy prawnik, to ten którego poleci nam ktoś inny, kto korzystał już z jego usług. Jednak w ostatnich latach zaczyna się to zmieniać. Wiele osób korzysta z wyszukiwarki internetowej, wpisując na przykład notariusz Katowice. Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji skonfrontować to z opiniami innych internautów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*