A Ty jakie masz zdanie na temat elektrowni wiatrowych?

W ostatnich latach elektrownie wiatrowe stały się wśród pionierów światowej energetyki, czymś naprawdę niezwykle popularnym. Przyczyniają się one do wytwarzania ekologicznej energii w jak najbardziej czysty sposób. Pomimo raczej średnich warunków dla elektrowni wiatrowych w Polsce, pojawiają się one właściwie na terenie całego naszego kraju. Elektrownie wiatrowe, dzięki turbinom wiatrowym, są w stanie wytwarzać energię dzięki sile wiatru, bez konieczności spalania jakiegokolwiek paliwa.

Ich konstrukcja i sam etap budowy nie są jakoś bardzo skomplikowane. Elektrownie wiatrowe jako wytwórnie prądu zdecydowanie nie dorównują elektrowniom produkującym energię elektryczną poprzez spalanie węgla, lecz są za to zdecydowanie bardziej ekologiczne ponieważ nie generują dodatkowych zanieczyszczeń w postaci pyłów i niewidocznych dla oczu ludzkich gazów. A jeżeli weźmie się pod uwagę naprawdę dobre miejsce do budowy elektrowni wiatrowej np. brzegi morskie gdzie jest bardzo dużo wolnej przestrzeni i warunki wiatrowe są zdecydowanie lepsze niż na lądzie, to można osiągnąć bardzo dobre wyniki jeżeli chodzi o produkcję prądu.

Kontrowersje

Turbiny jako takie powodowały trochę kontrowersji, ponieważ według wielu mieszkańców, których domy znajdowały się w pobliżu elektrowni wiatrowych, dźwięki które wydawały obracające się turbiny były nieprzyjemne. Dla wielu miłośników zwierząt rozwiązania jakimi kierują się twórcy turbin wiatrowych, nie są zbyt bezpieczne dla latających pomiędzy nimi ptaków. Potrafiące czasem przecinać powietrze z prędkością nawet 150 km/h łopaty turbin, mogą rzeczywiście wyrządzić nieco szkody wielu ptakom. Lecz mając na myśli czynniki które bierze się pod uwagę podczas budowy elektrowni wiatrowych (buduje się je z dala od tras, którymi wędrują ptaki i w miarę możliwości jak najdalej od osiedli mieszkaniowych), to jakikolwiek negatywny wpływ elektrowni wiatrowych jest tak znikomy, że nawet nie warto brać go pod uwagę.

Turbiny wiatrowe (sxc.hu)

Turbiny wiatrowe (sxc.hu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*