A masz to na piśmie?

Takie pytanie niejednokrotnie zadajemy sobie odpalając papieros elektroniczny, kiedy pojawiają się na naszej drodze biurokratyczne problemy. Nieważne czy dotyczą życia prywatnego czy też zawodowego. A może pojawiają się równocześnie na obu gruntach?

Jakiś czas temu w niewielkiej miejscowości, w której znajdują się zabytkowe ruiny zamku władze postanowiły stworzyć chwytliwą reklamę. Miejscowość była od kilku lat bardzo mocno promowana w okolicznych miejscowościach, celem było dotarcie do całej Polski, aby w przyszłości zaowocowało to bogatą liczbą turystów.

Jednym z hitów ostatniego czasu był pierwszy ślub cywilny, który odbył się w plenerze. Właśnie na terenie ruin zamkowych. Władze zapytały czy mogą rozreklamować to wydarzenie w Internecie. Para młoda na to przystała. Kiedy jednak informacja rozniosła się w mediach młodzi stwierdzili, że wcale tej reklamy sobie nie życzą.

I właśnie tutaj po raz kolejny władze zadały sobie pytanie: czy mamy to na piśmie? Czy zdobyliśmy zgodę, która udowodni, że nie zrobiliśmy tego bezprawnie? Takiej zgody nie było w tym przypadku, ale nie tylko w tym. Takich sytuacji w życiu jest bardzo dużo. Spotykają nas na każdym kroku.

Nastały takie czasy, że praktycznie nikomu nie możemy ufać. Nikt nie daje nam gwarancji, że to co zrobimy bez pisemnej zgodny nie doprowadzi nas w końcu przed sąd. I w zasadzie możemy być pewni, że jeśli zgoda nie jest pisemna – w sądzie nie wygramy.

Konieczne są dokumenty w formie papierowej / sxc.hu

Konieczne są dokumenty w formie papierowej / sxc.hu

Dlatego nie możemy oszczędzać na drzewach, papierze, drukarce, toner Xerox też będzie konieczny. Musimy się przekonać do biurokracji, do drukowania tony niepotrzebnych papierów, i jeszcze większych gór papierów, których nie możemy wyrzucić, bo mogą się przydać na wypadek patowej sytuacji.

Podobno wprowadzenie elektronicznych biur w firmach miało na celu zmniejszenie liczby fruwających papierków, a biurokrację uczynić przyjemniejszą i łatwiejszą do przeżycia. Niestety tak kolorowo w rzeczywistości nie jest. I niewiadomo czy kiedykolwiek będzie. Ale zawsze można mieć nadzieję.

Komentarze do A masz to na piśmie?

  1. Madmaks napisał(a):

    Umowa ustna też u nas obowiązuje, ale ciężko dowieść swoich racji bez spisania tego na papierze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blue Captcha Image
Refresh

*